Tänä vuonna Oulun musiikkivideofestivaalin ohjelmistossa vilisee naisia kuin silakoita meressä -- niin valkokankaalla kuin oheistapahtumissakin.
Erikoisnäytösohjelmisto ylistää naiseutta kotimaisten ja ulkomaisten naisohjaajien retrospektiiveillä ja videonäytöksillä. Myös artistiretrospektiiveissä esitetään naistähtien musiikkivideoita ainakin Björkiltä ja Madonnalta.
Dokumenttiohjelmistossa esitetään muun muassa amerikkalaisen Alexandra Lipsitzin ohjaama Air Guitar Nation. Elokuva palkittiin yleisöpalkinnolla South By Southwest -musiikki- ja mediafestivaalilla Austinissa.
Ilmakitaransoiton maailmanmestari kruunataan musiikkivideofestivaalin aikana. Esikarsinnat järjestetään 45-Specialissa torstaina 7. syyskuuta. Jatkoon päässeet haastavat erimaiden kansalliset mestarit Club Teatrialla seuraavana päivänä.
Musiikkivideoitakin luonnollisesti esitetään -- ja paljon. Vuosittain kotimaiseen kilpailuun osallistuu toistasataa musiikkivideota. Kaikki videot näytetään, mutta viimevuotiseen tapaan esiraati valitsee kilpailuun osallistuvat videot. Kesällä valmistuvat videot ehtivät mukaan, jos ne lähetetään elokuun alkuun mennessä. Kotimaisen kilpailun ja -katselmuksen näytöksiä esitetään festivaalilla keskiviikosta lauantaihin ja niihin on vapaa pääsy. Kermojen kerma palkitaan Pumpeligaalassa Madetojan salissa lauantaina 9. syyskuuta.
Samaan aikaan järjestettävä Muusajuhlat-kirjallisuustapahtuma antaa lyyrisen lisänsä ohjelmistoon, kun mustavalkoiset 1920- ja -30-luvun mykkäelokuvat saavat runosäestyksen. Lisäksi elokuvanäytöksissä esitetään kirjailija- ja runoilijapotretteja, kuten beat-liikkeen yhdestä johtohahmosta kertova The Life and Times of Allen Ginsberg.
Ohjelmistossa on myös avantgardistisia tanssielokuvia ja oululaiset hautajaiset à la Sentenced. Sentencedin viimeiseltä keikalta kuvattu Buried Alive -konserttitaltiointi saa ensi-iltansa festivaalilla.
Festivaalin jatkoklubeilla esiintyy lukuisia nousevia, valtavirtapopista hieman vasemmalle kallellaan olevia artisteja ja yhtyeitä. Silakkaklubeilla nähdään muun muassa Siiri Nordin, Emmi, Superchrist, Underwater Sleeping Society, Alamaailman vasarat ja Matti Johannes Koivu sekä oululainen Grand Manoeuvre.
Myös Suomen pitkäikäisin elektronisen musiikin tapahtuma Time Tunnel järjestetään 13. kerran tuttuun tapaan festivaalin yhteydessä.
Oulun musiikkivideofestivaali levittää silakantuoksunsa ympäri kaupunkia 6.--10.9. Lisätietoa osoitteesta www.omvf.net Viime vuonna Pumpeligaalassa juontaja Katja Ståhlilla oli henkivartijoita ympärillään. Jarmo Kontiainen