Nainen van­git­tiin Jär­ven­pään tu­li­pa­lon sy­tyt­tä­jä­nä

Järvenpään käräjäoikeus vangitsi perjantaina poliisin vaatimuksesta todennäköisin syin epäiltynä 39-vuotiaan järvenpääläisen naisen.

Järvenpään käräjäoikeus vangitsi perjantaina poliisin vaatimuksesta todennäköisin syin epäiltynä 39-vuotiaan järvenpääläisen naisen. Hänen epäillään sytyttäneen tahallaan viikko sitten perjantaina neljä ihmishenkeä vaatineen tulipalon Järvenpään keskustan tuntumassa.

"Tekoa tutkitaan nyt tuhotyönä ja neljänä tappona", toteaa rikoskomisario Pekka Heikkinen. Myös motiivi on poliisin tiedossa. Sitä ei kuitenkaan tässä vaiheessa kerrota julkisuuteen.

Järvenpään poliisi otti tutkimustensa yhteydessä kiinni lukuisia henkilöitä ja pidätti teon tiimoilta viime keskiviikkona kaksi henkilöä. Toinen heistä laskettiin kuitenkin myöhemmin vapaaksi.

Palossa menehtyneiden neljän järvenpääläisen miehen henkilöllisyydet on varmistettu. Omaisten pyynnöstä heidän nimiään ei anneta julki.

Ilmoita asiavirheestä