Myrsky tuntui myös lento- ja ju­na­lii­ken­tees­sä

Rankasti lunta tupruttanut myrsky haittasi junaliikennettä lauantain vastaisena yönä.

Rankasti lunta tupruttanut myrsky haittasi junaliikennettä lauantain vastaisena yönä. Myös Helsinki-Vantaan lentoasema oli yöllä muutaman tunnin ajan kiinni kehnon kelin vuoksi. Liikenteeseen se ei Finnairin mukaan vaikuttanut. Rovaniemen lentokenttä oli suljettu samasta syystä jo perjantaina, mutta se avattiin jälleen käyttöön lauantaina päivällä.

Helsingissä myrsky ja lumisade hidastivat perjantai-iltana hiihtolomien tarpeisiin koottavien ylimääräisten yöjunien kokoamista. Ylhäältä pohjoisesta palaavat yöjunat viivästyivät sen takia, että lunta oli päässyt radan vaihteisiin melkoisesti.

- Sekä Helsingistä pohjoiseen lähtevät että pohjoisesta pääkaupunkiin palaavat yöjunat olivat noin tunnin verran myöhässä, kerrottiin VR:n liikenteenohjauksesta.

Ilmoita asiavirheestä