Myllykosken Pallo jatkaa taivaltaan UEFA-cupin karsinnoissa huomenna, kun kotikentälle tulee vastaan toisella karsintakierroksella skotlantilainen Dundee United. Huolimatta siitä, että peliareena ei ole paras mahdollinen, molempien joukkueiden valmentajat olivat toiveikkaalla mielin pelipäivän aattona.
MyPan valmentaja Ilkka Mäkelä totesi, että tavoitteena on jättää vastustaja tässä ensimmäisessä osaottelussa nollille ja saada sitä myötä mahdollisimman hyvä lähtökohta toiseen osaotteluun. Dundeen manageri Gordon Chislom ei sentään mennyt näin pitkälle, vaan totesi vain, että kaikki yritetään mahdollisimman hyvän tuloksen aikaansaamiseksi.
Ottelu lähetetään suorana Skotlannin televisiossa, Myllykoskelle tulee 30 toimittajaa ja 500 fania. Varmaa on, että tunnelma Myllykoskella on toisenlainen kuin jalkapalloliigassa.