Suomen nuorten jääkiekkomaajoukkueet ovat väläyttäneet viimeisen viikon aikana venymiskykyään. Pikkuleijonien MM-kultahumu ehti tuskin rauhoittua, kun alle 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue järjesti varhain torstaiaamuna Suomen aikaa oman näytöksensä ikäluokan MM-turnauksessa Japanissa. Suomi voitti puolivälieräottelussa Ruotsin 3–2 Elisa Holopaisen jatkoaikamaalilla.
Kolmannen erän päätöshetkillä näytti jo siltä, että välieräpaikka lipuu Ruotsille. Thea Johanssonin ajassa 57.35 viimeistelemä 1–2-osuma oli kova pala purtavaksi.
– Ruotsin johtomaalin jälkeen meinasi itku tulla. Emme silti lakanneet uskomasta, Suomen parhaana pelaajana palkittu puolustaja Sanni Rantala painotti Leijonat.fi-sivuston haastattelussa.
Ruotsi sai nauttia johtoasemasta vain 36 sekuntia. Nelli Laitisen tekemä 2–2-tasoitus syntyi hetki sen jälkeen, kun päävalmentaja Mira Kuisma oli komentanut maalivahti Erica Jaskarin vaihtoaitioon ja lähettänyt jäälle ylimääräisen kenttäpelaajan.
– Aikalisällä sovittiin, että otamme maalivahdin pois heti, kun saamme kiekon Ruotsin päätyyn. Toimitimme kiekon maalille, josta se tuli riparina suoraan lapaani. Pääsin vetämään lämärin täysillä, Laitinen kertasi.
Lopullisesti riemu repesi Suomen leirissä, kun Holopainen taiteili voittomaalin jatkoajalla näyttävän yksilösuorituksensa päätteeksi.
Päävalmentaja Kuisma oli voittamassa Suomelle pronssia Vancouverin olympialaisista vuonna 2010, mutta myös Ruotsi-ottelun draama jätti ex-maalivahdin mieleen vahvan muistijäljen.
– Työ ja sitoutuminen palkittiin. Jos penkillä alkoi jännittää, niin yleisössä varmasti vielä enemmän. Oli tapahtumia suuntaan ja toiseen, naurahti Kuisma, joka tunnetaan jääkiekkopiireissä myös Kärppien naisten joukkueen päävalmentajana.
Suomi kohtaa välierissä USA:n. Ottelu pelataan lauantaiaamuna Suomen aikaa kello 6.00 alkaen.
– Tämä ikäluokka ei ole USA:ta useampaan vuoteen kohdannut. Kiva nähdä, missä menemme heihinkin nähden, Kuisma totesi Leijonat.fi-sivuston haastattelussa.
Kärppien pelaajista Suomen joukkueeseen kuuluu puolustaja Julia Ahlskog.