Klassikkomusikaali My Fair Lady vääntyy savoksi Savonlinnassa. Aiemmin musikaali on nähty savoksi käännettynä Kuopion kaupunginteatterissa 1970-luvun alussa.
Savonlinnan kaupunginteatterin vt. teatterinjohtaja Tiina Luhtaniemi kertoo, että suosittua musikaalia on tehty eri puolilla Suomea myös muilla murteilla. Nähtäväksi jää millainen vastaanotto uudella savonnetulla versiolla on. Kaupunginteatterin syksyn ensimmäisen ensi-illan on savon murteelle kääntänyt ex-savonlinnalainen Pertti Oskala.
My Fair Lady kertoo räävittömästi puhuvan Elizan kautta toisaalta itsenäistymisen tarinan ja toisaalta professori Higginsin kautta tunteiden löytymisen tarinaa. Akateeminen maailma, johon Higgins kuuluu ja jonka hän tuntee omakseen, järkkyy Elizan ansiosta. Elämä ei ole entisensä, mutta mitä tapahtuu kun Eliza itsenäistyy ja pärjää omillaan?
Elizana Savonlinnassa nähdään Liisu Mikkonen ja professori Higginsinä Velimatti Ranta. Näytelmässä vuorottelee kaksi kuoroa, minkä takia musikaalilla on kaksi ensi-iltaa 23. ja 24. syyskuuta.