Myrkylliset musta leski -hämähäkit aiheuttavat ongelmia Kroatiassa. Zadarin kaupungissa paikallislehdet kertoivat perjantaina kolmen ihmisen joutuneen sairaalahoitoon hämähäkinpureman vuoksi. Tapaukset sattuivat parin päivän sisällä.
Vasta-ainehoito tehosi, ja kaikki uhrit selvisivät. Mustan lesken purema voi olla hengenvaarallinen sydänpotilaille ja iäkkäille ihmisille, mutta yleensä kaikki pureman saaneet selviävät hengissä.
Lehtien mukaan pitkään jatkunut helleaalto on ajanut hämähäkit vuorilta alas kaupunkiin. Koko viime kesänä aikana tuli ilmi vain neljä purematapausta, joten tämän viikon tapahtumat ovat herättäneet huolta seudulla.
Naaraspuolinen musta leski on noin 1,5 senttiä pitkä ja kiiltävänmusta. Niillä on punainen tiimalasin muotoinen kuvio vatsapuolella. Vain naaraat ovat myrkyllisiä.