Mus­har­raf: op­po­si­tiol­le vai­kut­ta­mis-mah­dol­li­suus

Islamabad Pakistanin presidentti Pervez Musharraf lupaa opposition johtajalle paikkaa ehdottamansa kansallisen turvallisuusneuvoston j

Islamabad Pakistanin presidentti Pervez Musharraf lupaa opposition johtajalle paikkaa ehdottamansa kansallisen turvallisuusneuvoston johdossa. Neuvostolla olisi valta ehdottaa hallituksen erottamista ja parlamentin hajottamista.

Musharrafin ehdotusta turvallisuusneuvostosta on arvosteltu yritykseksi pönkittää entisestään sotilasjohtajan valtaa, koska presidenttinä hänen oletettiin istuvan neuvoston johdossa.

Musharrafin perjantaisessa tv-puheessaan tekemän muutosehdotuksen myötä neuvoston paikkojen määrä lisääntyisi yhdellä ja olisi 6-5 siviileiden hyväksi.

Musharraf esitteli viime kuussa kaikkiaan 23 muutosehdotusta maan perustuslakiin. Hän korosti yli tunnin kestäneessä tv-puheessaan perjantaina, että päätöksiä ei ole tehty ja kaikista ehdotuksista voidaan vielä keskustella.

Ilmoita asiavirheestä