HÄMEENLINNA Hämeenlinnan Pallokerho ei antanut Rauman Lukolle mahdollisuuksia torstaisessa jääkiekkoilun SM-liigan ottelussa Hämeenlinnassa, vaan teki tylyäkin tylymmät lukemat tulostaululle. Lukko sai poistua kotimatkalleen 82 (20, 20, 42) -luvut niskassaan. HPK teki kauden 200:nnen maalinsa ja myös oman runkosarjan piste-ennätyksensä 72. Iloa toi myös Jokereiden tappio ja Kerhon nousu sarjataulukossa kakkoseksi.
HPK oli kaikessa Lukkoa parempi. Se liikkui, teki näyttäviä maaleja ja puolusti paremmin kuin raumalaiset. Niinpä ei ollut lainkaan ihme, että voitto oli noin iso. Erityisesti HPK loisti tasaisuudella, sillä ainoastaan vahvaa esiintymistä jatkava Kimmo Peltonen laukoi puolustajan tontilta kaksi maalia.
Kenties illan näyttävin maali oli Kasper Kenigin tekemä seitsemäs maali, johon hän sai erinomaisen syötön Jarkko Savijoelta.
Olisin tuulettanut enemmän, jos olisin tiennyt tehneeni 200:nnen maalin. Pystyimme pelaamaan 60 minuuttia fiksusti vaatimatonta vastustajaa vastaan. On kiva nähdä, että pystyy pelaamaan omaa peliä, oli vastustajana kuka tahansa, isäntien kapteeni Kimmo Peltonen sanoi.
Luonnollisesti myös kotijoukkueen valmentaja Jukka Jalonen oli peliin tyytyväinen.
Pari kauden komeinta maalia. Miellyttää tuo 72 pistettä, sillä se ei ole viikon eikä kuukauden juttu. Olemme pelanneet tasaisesti ja tärkeimmät pelit ovat edessä. Itseluottamuksemme on tällä hetkellä erittäin korkealla, Jalonen tuumi.
Rauman Lukosta on nostettava esiin ainoastaan nuori maalivahti Mikael Vuorio, jota Lukon on kiittäminen torjunnoista. Ilman niitä HPK olisi tehnyt toistakymmentä maalia.
Peli oli HPK:n suvereenia näytöstä. Laitoimme kaikki peliin, mitä meillä oli. Meidän nuorille tämä oli hyvä oppitunti siitä, miten pelataan todellista jääkiekkoa, Rauli Urama Lukon valmentajista kiitteli taiston tauottua. (STT)