Pentti Korhonen. Oulun Stockmannin tavaratalon johtajana tunnettu Pentti Korhonen menehtyi sairauteen Helsingissä 2.8.2025. Hän oli 66-vuotias, syntynyt Oulujoella 3.4.1959.
Pentti eli tuttavallisemmin "Peenu” tai “Pena” Korhonen kasvoi viisilapsisessa perheessä Oulujoen rannalla, Myllyojalla. Jo nuorena hän oli kunnianhimoinen ja urheilullisesti lahjakas. Erityisesti jääkiekosta tuli hänelle tärkeä laji, jonka parissa hän toimi ansioituneesti juniorivalmentajana muun muassa Kärpissä ja myöhemmin TPS:ssä.
Korhosen ura kaupan alalla alkoi urheiluliikkeistä Oulussa ja myöhemmin Turussa, jonne hän muutti kauppaopiston käytyään. Vuonna 1986 hän aloitti Turun Stockmannin urheiluosastolla myyjänä ja eteni nopeasti vapaa-ajan myyntiryhmän päälliköksi, markkinointipäälliköksi ja lopulta Tallinnan Stockmannin tavaratalon johtajaksi.
Vuonna 2001 Korhonen palasi juurilleen, kun hänestä tuli Ouluun avatun uuden Stockmannin johtaja. Hän oli arvostettu ja pidetty johtaja, jolle oli tärkeää, että yhteishenki oli hyvä ja kaikkia kohdeltiin samanarvoisesti.
Oulun Stockmannin lopettaminen alkuvuodesta 2017 oli kova paikka Korhoselle, joka tunsi työntekijät hyvin. Hänen viimeinen työtehtävänsä oli Jumbon Stockmannin johtaminen Helsingissä.
Uransa aikana Korhonen toimi muun muassa Oulun Liikekeskus ry:n jäsenenä ja puheenjohtajana, Oulun Kauppakamarin kauppavaliokunnassa sekä Oulun Matkailu Oy:n hallituksessa. Hän oli aktiivisesti perustamassa uusia urheilutapahtumia, kuten Stockmann-jääkiekkoturnauksen, nykyisen Scandic-turnauksen.
Korhonen oli helposti lähestyttävä, karismaattinen ja lämmin ihminen, jolla oli poikkeuksellinen kyky kohdata ihmisiä. Hänellä oli loistava huumorintaju ja laaja ystäväpiiri, joka ulottui elämän eri vaiheisiin. Ystävänä hän oli monelle korvaamaton ja ainutkertainen.
Korhoselle kaikkein rakkaimpia olivat hänen kaksi tytärtään, joiden kanssa hän oli päivittäin tekemisissä ja vietti paljon aikaa. Hän oli lastensa tuki ja turva, ja olisi tehnyt heidän puolestaan mitä tahansa.
Vuonna 2021 Pentistä tuli pappa, arvonimi, jota hän ylpeydellä kantoi. Hän jaksoi aina touhuta neljän pienen lapsenlapsensa kanssa ja hauskuuttaa heitä loputtomiin.
Vapaa-ajallaan Korhonen vietti aikaa luonnossa ja meren äärellä, matkusteli, luki kirjoja ja kuunteli musiikkia. Hän nautti peleistä, erityisesti tietovisoista. Urheilu oli hänelle elämäntapa, ja hän piti kuntoaan yllä erityisesti salilla treenaten, tennistä pelaten, lenkkeillen ja meloen.
Korhonen oli luonteeltaan optimisti ja uskoi kaiken aina järjestyvän. Valitettavasti hänkään ei voinut mitään vakavalle sairauden komplikaatiolle, johon hän menehtyi läheistensä suureksi järkytykseksi äkillisesti ja aivan liian varhain.
Penttiä jäivät syvästi kaipaamaan hänen tyttärensä puolisoineen, lapsenlapset, ystävät, sisarukset ja lukuisat entiset kollegat.