Mu­hok­sen hen­ki­lö­rii­dat esi­tut­kin­taan

Oulu Työsuojelupiiri on pyytänyt Limingan kihlakunnan syyttäjää tutkimaan, onko Muhoksen kunta syyllistynyt työsyrjintään opetustoime


Oulu
Työsuojelupiiri on pyytänyt Limingan kihlakunnan syyttäjää tutkimaan, onko Muhoksen kunta syyllistynyt työsyrjintään opetustoimenjohtaja Kyösti Honkalan hyllytyksessä.

Sen sijaan Oulun työsuojelupiirin Muhoksen kuntaan tekemässä perusvalvontatarkastuksessa ei ole havaittu normaalista kuntatasosta poikkeavaa toimintaa. Niinpä Oulun työsuojelupiirin ilmoitus koskee yksin ja ainoastaan Honkalan osakseen saamaa kohtelua ja sen laillisuutta.

Honkala ja Muhoksen kunnanjohtaja Jouko Juntunen ovat valittaneet eri oikeusasteisiin puolin ja toisin vuonna 1999 alkaneessa kiistassa, joka lähti liikkeelle Honkalan sähköpostiviestistä, jossa tämä arvosteli kunnan palkkapolitiikkaa. Työsuojelupiirille tarkastuspyynnön teki Honkala.

Toivonen sanoo, että Honkalan tapauksesta saadun materiaalin perusteella voi olla, että Muhoksella on tapahtunut mahdollisia laiminlyöntejä ja tekoja, jotka työsuojelupiirin käsityksen mukaan voivat olla moitittavia. Tällöin ainoa keino saada selville asioiden oikea tila on työsuojelupiirin ilmoitus syyttäjälle.

Työnantajan eli Muhoksen kunnan ja työntekijän eli Honkalan näkemykset eroavat kuitenkin toisistaan niin paljon, ettei työsuojelupiirillä ole ollut valvomansa työsuojelulainsäädännön osalta mahdollisuuksia todeta tapahtumia.

Limingan kihlakunnan syyttäjäosaston johtava kihlakunnansyyttäjä Asko Hänninen aikoo pyytää poliisia tekemään esitutkinnan työsuojelupiirin tekemästä ilmoituksesta.

Poliisi päättää esitutkintapyynnön jälkeen osaltaan tutkinnanjohtajasta.



Jääviydet huomioon


Asko Hännisen mukaan asiassa nousee väistämättä esiin jääviyskysymyksiä.

Muhoksella toimiva kihlakunnansyyttäjä aikoo jäävätä ainakin itsensä, sillä hän tuntee osapuolet varsin hyvin. "Poliisissakin on johtavia luottamushenkilöitä. Jääviys on yksi seikka, jota myös poliisilaitos joutuu miettimään. Teen asiassa tutkimuspyynnön pikaisesti Limingan poliisille."

Viime kädessä Hännisen jäävätessä itsensä valtakunnansyyttäjä on viranomainen, joka määrää Muhoksen henkilöriitoihin syyttäjän. Hänninen arvioi, että syyttäjä tulee Muhoksen ulkopuolelta aikanaan esitutkinnan valmistuttua ratkaisemaan, eteneekö asia oikeuteen saakka työsuojelulain rikkomuksena vai päädytäänkö syyttämättä jättämiseen.

Esimerkiksi Limingan poliisin komisario Pertti Haapasalo on Muhoksella Suomen keskustan valtuutettu ja Muhoksen kunnanvaltuuston puheenjohtaja.

Työsuojelupiirin tarkastaja Jari Toivosen mukaan syyttäjälle tehdyllä ilmoituksella halutaan selvittää, onko Honkala joutunut työsyrjinnän kohteeksi ja onko kohtelu ollut kunnassa eriarvoista.

Toivosen mukaan työsuojelupiirin keräämä aineisto on laaja, jota syyttäjä voi vielä tarkentaa pyytämällä poliisilta esitutkintaa.

Toivonen sanoo, ettei työsuojeluasioiden eteneminen syyttäjän käsiin ole tavatonta nyky-Suomessa. Hän korostaakin, ettei syyttäjälle jätetty ilmoitus vielä merkitse sitä, että Muhoksella olisi toimittu väärin, mutta siitä on epäilys.

"Näissä asioissa on joskus tullut oikeudesta sakkoja ja joskus syyttäjä on päättänyt jättää syyttämättä.Työsuojelun valvonnasta annettu laki velvoittaa kuitenkin meitä näissä asioissa ilmoittamaan syyttäjälle."



Eteenpäin tässä kuussa?


Limingan poliisin rikostorjunnasta vastaava komisario Mauri Torvikoski sanoo, että poliisilla on esitutkintapyynnön tullessa useita mahdollisuuksia edetä. Ensimmäiseksi poliisin on harkittava, ylittääkö esitutkintapyyntö tutkintakynnystä. Teoriassa poliisi voi katsoa asian niin vähäiseksi, ettei asiaa tutkita lainkaan, mutta Torvikoski pitää spekulointia turhana.

Torvikosken mukaan poliisin on ensimmäiseksi ratkaistava, kuka ja missä asiaa käsitellään. Poliisilla on lähtökohtaisesti aluevastuu, mutta Torvikosken toimipiste sijaitsee Muhoksella. Jääviysongelmia on tiedossa. Niinpä joudutaan katsomaan, voidaanko asia siirtää muualle johonkin toiseen kihlakunnan virastoon eli toiselle poliisilaitokselle.

Torvikoski arvioi esitutkintaan otettavan kantaa Limingan kihlakunnassa vielä heinäkuun aikana, mutta kiireellisyysluokassa työsuojelujutut eivät ole päällimmäisenä kesälomakautena, kun tutkittavana on juttuja, joista voi tulla enimmillään useampi vuosi vankeutta.

Ilmoita asiavirheestä