MTV3: Va­paa­vuo­ri torjuu valtion osal­lis­tu­mi­sen te­la­koi­hin

Vapaavuori torjui maanantaina korealaisyhtiö STX:n esityksen, että valtio ryhtyisi Turun telakan omistajaksi.

Suomen valtio ei elinkeinoministeri Jan Vapaavuoren (kok.) mukaan aio sijoittaa julkisia varoja Turun telakkaan. Vapaavuori torjui MTV3:n haastattelussa maanantaina korealaisyhtiö STX:n esityksen, että valtio ryhtyisi Turun telakan omistajaksi.

Valtio ei Vapaavuoren mukaan lähde omistamaan tai pääomittamaan vaikeuksissa olevia yrityksiä tai toimialoja.

– Tämä linja on pitänyt parikymmentä vuotta ja sinä aikana on ollut isoja tapahtumia suomalaisessa taloudessa, Vapaavuori sanoi.

Risteilijöitäkin rakennetaan jatkossa Suomessa, mutta se edellyttää terveellä pohjalla olevaa kilpailukykyistä telakkaa ja sitoutunutta omistajaa.

– Näiden molempien suhteen on nyt paljon toivomisen varaa. Ei ole mahdollista, että meillä on huonossa kunnossa oleva telakka ja omistaja, joka ei sitoudu yhtiöön - ja sitten valtio hoitaa kaiken, sanoi Vapaavuori.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä