Mo­to­ris­tit kam­pan­joi­vat kiu­saa­mis­ta vastaan

Motoristit koulukiusaamista vastaan -kampanja vierailee ensi viikolla Oulussa.

Motoristit koulukiusaamista vastaan -kampanja vierailee ensi viikolla Oulussa. Alustavien tietojen mukaan noin 70 moottoripyöräilijän joukko saapuu kulkueena Haukiputaalle Martinniemen alakoululle ja Kiiminkiin Jokirannan yläkoululle.

Oulusta motoristien matka jatkuu Lappiin. Kyse on vuonna 2013 alkunsa saaneesta Motoristit kiusaamista vastaan -kampanjasta. Sen tavoitteena on vähentää kiusaamista Suomen kouluissa. Kuka tahansa asiaa tärkeänä pitävä motoristi voi liittyä mukaan joko koko matkalle tai vaikka vain yksittäiselle kouluvierailulle.

MKKV ry:n tiedottaja Marko Saarinen kertoo motoristien olevan yhteisöllisiä ja jakavan tien ilot, surut ja vaarat. Hän huomauttaa, että samalla tavalla jokainen koulu on oma porukkansa ja omiaan on tyhmä kiusata.

Vierailuilla luvassa on moottoripyöriä, niihin tutustumista ja taikuri. Juhlapuhe käsittelee yhteisöllisyyttä ja kumppanuutta.

– Antaa evään, että lapset oivaltavat itse sen, että hei, toi kiusaaminen on oikeasti tosi tyhmää, jos nuo kaikki kymmenet motoristitkin meidän edessä ovat sitä mieltä, Saarinen sanoo.

– Sitä sormen heristystä on jo ihan tarpeeksi Suomessa, että ei saa. Kaikki tietävät, että ei saa kiusata. Asenne on se, mikä ratkaisee. Asenteisiin me yritetään puuttua.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä