Mos­ko­van kaap­paa­jat lä­het­ti­vät vi­deo­vies­tin

Saudiarabialainen al-Jazeera-televisiokanava näytti torstaina kaksi videonauhaa, joilla panttivankeja pitävät tshetsheenit vannovat olevansa valmiita kuolemaan asiansa tähden.

Saudiarabialainen al-Jazeera-televisiokanava näytti torstaina kaksi videonauhaa, joilla panttivankeja pitävät tshetsheenit vannovat olevansa valmiita kuolemaan asiansa tähden.

Nauhoilla tshetsheenit sanovat olevansa valmiit menettämään henkensä maansa itsenäisyyden tähden ja viemään mukanaan myös "uskottomat" panttivankinsa.

Toisessa videossa esiintyy nainen, joka kertoo kaappaajien saapuneen Moskovaan lopettaakseen Tshetshenian sodan.

"Meille on samantekevää missä kuolemme, joten päätimme kuolla täällä Moskovassa ja viedä mukanamme uskottomien sielut", sanoi nainen videon arabiaksi käännetyllä ääninauhalla.

Videokuvassa näkyi kaikkiaan viisi hunnutettua, julisteen edessä seisovaa naista. Julisteessa luki arabian kielellä "Jumala on suuri".

Al-Jazeera näytti myös toisen videon, jossa esiintyneen miehen kerrottiin niin ikään kuuluvan kaappaajiin. Kuvassa mies istui kannettavan tietokoneen äärellä, Koraani vierellään.

"Kukin meistä on valmis uhraamaan Jumalalle ja Tshetshenian itsenäisyydelle. Janoamme kuolemaa enemmän kuin te elämää", sanoi mustiin pukeutunut mies.

"Tulimme Venäjän pääkaupunkiin lopettamaan sodan tai kuolemaan Jumalan tähden", sanoi videossa esiintynyt mies kertoen myös, että teatterin vallanneet kuuluvat Tshetshenian sabotaasi- ja tiedusteluprikaatiin.

Al-Jazeera ei kertonut koska tai miten televisiokanava oli saanut nauhat haltuunsa.

Venäläisen uutistoimisto Itar-Tassin mukaan ainakin toinen videoista olisi nauhoitettu kaappausselkkauksen alkamisen aattona eli tiistai-iltana.

Keskiviikkoiltana kymmenet tshetsheenit tunkeutuivat moskovalaisteatteriin kesken musikaalinäytöksen ja ottivat sadat katsojat panttivangikseen.

Lue myös:

Putin: Isku suunniteltu ulkomailta

Teatterista kuolleena kannetun kohtalo epäselvä

Kaappaajat ampuivat panttivangin

Ilmoita asiavirheestä