Montako Kär­pis­tä lei­jo­niin?

A-maajoukkueen päävalmentaja Hannu Aravirta julkistaa tänään kello 12 joukkueen Karjala-turnaukseen, joka pelataan 7.-10. päivänä marraskuuta Helsingissä.

Oulu A-maajoukkueen päävalmentaja Hannu Aravirta julkistaa tänään kello 12 joukkueen Karjala-turnaukseen, joka pelataan 7.-10. päivänä marraskuuta Helsingissä. Turnaus kuuluu epäviralliseen EM-sarjaan eli Euro Touriin, jossa Suomen lisäksi pelaavat Venäjä, Tshekki ja Ruotsi.

Kärppien kannalta mielenkiinto kohdistuu siihen, kuinka moni joukkueen pelaajista läpäisee Aravirran seulan. Jos asioilla on taipumus mennä niin kuin luontevalta tuntuu, leijoniin kutsun saavat keskushyökkääjä Jari Viuhkola ja puolustaja Lasse Kukkonen. Kaukana ei ole Mikko Lehtosenkaan valinta.

Heistä 21-vuotias Kukkonen pelaa elämänsä syksyä. Hänen plusmiinus-saldonsa on käsittämättömän korkea eli +21. Vaikka kiekollisessa pelissä on vielä paljon petraamista, Aravirta ei pysty sivuuttamaan valinnoissaan nuorta kärppäkapteenia.

22-vuotias Jari Viuhkola on saanut peliinsä lisää fyysisyyttä, mikä on kansainvälisiä otteluita ajatellen erittäin tärkeää. Pistepörssin 14. sija on hyvä työnäyte.

Tshekin maajoukkueeseen Kärpistä löytyy vahva kandidaatti. Petr Tenkrat on Vladimir Machuldan (SaiPa) ohella SM-liigan tämän hetken kuumin tshekkinimi. Kunhan päävalmentaja Slavomir Lener saa nimetyksi oman joukkueensa, kokoonpanosta löytynee myös 25-vuotias Tenkrat. Sitä vastoin Machulda on 31-vuotiaana tshekkien mittapuun mukaan jo liian vanha.

Kärppien toinen tshekkihyökkääjä Petr Ton ei ole maajoukkueainesta. Ton vaeltaakin vaeltaa varjojen mailla. Tänään tulee kuluneeksi tasan kuukausi siitä, kun Ton heilutti SM-liigassa edellisen kerran maaliverkkoa.

JOUKO VUORJOKI

jouko.vuorjoki@kaleva.fi

Ilmoita asiavirheestä