Kauppa- ja teollisuusministeri Sinikka Mönkäre ehdottaa, että valtionyhtiöiden hoito keskitettäisiin uuteen itsenäiseen virastoon, jonka perustana toimisi nykyinen kauppa- ja teollisuusministeriön omistajapolitiikan yksikkö.
- Jos halutaan keskittää, olisi tämä järkevin tapa, koska valtionyhtiöiden omistajapolitiikan paras osaaminen on kiistatta KTM:ssä, Mönkäre sanoo Kauppalehdessä. Kauppa- ja teollisuusministeriön ohella valtionyhtiöitä hoidetaan nykyisin muun muassa liikenne- ja viestintäministeriössä ja valtiovarainministeriössä.
Mönkäreen mukaan kauppa- ja teollisuusministeriön alaisen, itsenäisesti toimivan viraston muodostaminen vaientaisi puheet mahdollisista jääviysongelmista. Esimerkiksi kauppa- ja teollisuusministeriön kaksoisroolia energiasektorin säätelijänä ja Fortumin suuromistajana on pidetty ongelmallisena.