Monilla brit­ti­nai­sil­la on kaa­peis­saan jopa yli sata paria kenkiä

Britannian naiset astelevat Imelda Marcosin jalanjäljillä, kun he tuhlaavat rahojaan kenkiin.

Britannian naiset astelevat Imelda Marcosin jalanjäljillä, kun he tuhlaavat rahojaan kenkiin. Monella on kaapissaan yli sata paria mitä ihanimpia jalkakoristeita, joiden tuomaa mielihyvää ei muutamilla rakkuloilla ja ostosten aiheuttamilla tunnontuskilla karkoteta.

Kenkähullujen idoli on Filippiinien entisen valtionpäämiehen puoliso Imelda Marcos. Kun pariskunta joutui vuonna 1986 kansannousun seurauksena lähtemään maanpakoon, rouva jätti peräänsä yli tuhat paria kenkiä.

Vaikka tuhannen parin tavoite on tavallisten pulliaisten ulottumattomissa, niin tosinaisella ei ole koskaan liikaa kenkiä. Halvoistakin liikkeistä löytää pirteitä balettitossuja, söpöjä sandaaleja, naisellisia nilkkureita ja tyrmääviä tappokorkoja. Kenkäkoukkuun jääneet naiset jakelevat niistä ostovinkkejä nettikeskusteluissa.

Tänä syksynä kaksi brittiläistä naistenlehteä on kartoittanut kenkäihastuksen laajuutta. Keski-ikäisten naisten perhelehti Woman & Home havaitsi 1 500 naisen kyselyssään, että 5 prosenttia yli nelikymppisistä naisista löytää kaapistaan yli sata kenkäparia. Keskimäärin brittinaiset valitsevat jalkineensa 19 eri vaihtoehdon joukosta.

Muotilehti Harper´s Bazaar puolestaan totesi, että kahdeksan prosenttia naisista omistaa yli sata kenkäparia. Lehden lukijoista yli kymmenesosa käyttää kenkiin vähintään 1500 euroa vuodessa. Muotitietoinen lukijakunta ei edusta tasaisesti kaikkia kansalaisryhmiä, mutta kasvavan kenkähulluuden kysely kuitenkin paljastaa.Kun brittinaiset lähtevät ostoksille, heidän ehdottomia suosikkihankintojaan ovat ikään ja kukkaron kokoon katsomatta kengät. Kauniit, korkeat pidentävät jalkoja, muuttavat vartalon asentoa ja kävelytyyliä.

"Kengillä on suorastaan tuhkimomaisia voimia. Voit muuttua tylsimyksestä viettelijättäreksi alle minuutissa, sanoo Harper´s Bazaarin toimituspäällikkö Lucy Yeomans.

Parasta kenkien ostamisessa on monelle se, ettei jalan koko juurikaan muutu elämän aikana. Kerran koko 38 on aina koko 38 riippumatta siitä, montako kiloa ylimääräistä rasvaa vyötärölle on kertynyt. Kengät ovat hyvän olon ostos. Niitä voi myös säilyttää vuosikymmenestä toiseen.

"Minulla on 40-50 kenkäparia. Isoäitini sanoi aina, ettei niitä pidä koskaan heittää pois, sillä ne tulevat aina uudelleen muotiin. Minulla on piikkikorkoja 1960- ja 1970-luvuilta", sanoo kirjailija Jilly Cooper sanomalehti Timesin haastattelussa.

Brittipoliitikoista konservatiivien kansanedustaja Theresa May on kuuluisa leopardikuvioisista korkokengistään. Hän arvelee omistavansa aivan liian vähän kenkiä, noin 40 paria.

Useimmille naisille kengät tuovat kuitenkin ilon lisäksi tunnontuskia. Kolmasosa tunnustaa vähätelleensä ostostensa loppusummia puolisoilleen. Moni on myös päätynyt miehensä kannettavaksi tai kävelemään paljain jaloin, kun kauniit kengät ovat hanganneet tuskallisesti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä