Moni on turhaan sai­raa­la­hoi­dos­sa - Oulun kau­pun­gin­sai­raa­la tä­pö­täyn­nä

Täydessä kaupunginsairaalassa potilaita odottamassa tehostetun palveluasumisen paikkoja.

Kuvassa vas. sairaanhoitaja Kaarina Ulander, Mari Nevala (selin), Marja-Liisa Peura, Anna Rautiainen ja Aino Sainio.
Kuvassa vas. sairaanhoitaja Kaarina Ulander, Mari Nevala (selin), Marja-Liisa Peura, Anna Rautiainen ja Aino Sainio.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oulun kaupunginsairaalassa on jatkuvasti kymmeniä sellaisia potilaita, jotka eivät sairaalahoitoa tarvitsisi, kaupungin terveysjohtaja Sirkku Pikkujämsä kertoo.

Ongelma on vakava, sillä sairaala on jatkuvasti niin täysi, etteivät sinne pääse ne, jotka sairaalahoitoa oikeasti tarvitsevat. Suurin osa potilaista on ikäihmisiä.

”Näiden kymmenten potilaiden oikea hoitopaikka olisi tehostetussa palveluasunnossa. Eli käytännössä he ovat odottaneet tehostetun palveluasumisen paikkoja sairaalassa. Olemme antaneet nyt viime viikkojen aikana ohjeen, että näin ei voi jatkua”, Pikkujämsä sanoo.

Sairaalahoitoa tarvitsevia potilaita on jouduttu hoitamaan Oysissa, maakunnan terveyskeskusten vuodeosastoilla ja osin kotonakin.

Sairaalassa on jatkuvasti asiakkaita ylipaikoilla: viimeksi maanantaina asiakkaita oli 198, vaikka kaupunginsairaalassa on 170 asiakaspaikkaa ja poikkeustapauksessa voidaan ottaa 18 ylipaikoille.

Ilmoita asiavirheestä