Kainuun ympäristökeskus on antanut lausunnon Mondo Minerals OY:n Sotkamon kaivoksen ja laajentamisen arviointiohjelmasta. Yritys suunnittelee talkkituotantonsa 600 000 tonniin vuodessa nykyisestä luvan sallimasta 320 000 tonnista.
Tuotannon lisäys edellyttää uuden Punasuon kaivoksen avaamista nykyisen Lahnaslammin kaivoksen eteläpuolelle Kajaanin ja Sotkamon puolivälissä. Alueelta louhitaan kaikkiaan 20 miljoonaa tonnia malmia, noin 3,5 tonnia vuodessa. Ilman laajennusta toiminta loppuu vuoteen 2015 mennessä.
Arviointiohjelman ykkösvaihtoehdossa, joka on tavoitteena, uusi Punasuon kaivos avataan ja louhinta jatkuu rinnan nykyisessä ja uudessa kaivoksessa. Vaihtoehto edellyttää pintavesijärjestelyjä, muun muassa Lahnasjoen uoman siirtämistä. Kakkosvaihtoehdossa Punasuon uutta kaivosta ei oteta kokonaan käyttöön eikä Lahnasjoen uomaa tarvitsisi muuttaa.
Ympäristökeskuksen mielestä arviointiohjelma täyttää pääpiirteittäin YVA-lain vaatimukset. Lausunnossa on otettu huomioon eri viranomaisilta pyydetyt lausunnot sekä lähialueen asukkaiden ja mökkiläisten mielipide. Heitä huolestuttavat eniten kaivoksen ja tehtaan vaikutukset vesistöön.
Arviointivaiheen jälkeen yritys laatii varsinaisen YVA-selvityksen, jonka se toimittaa ympäristökeskukselle tämän vuoden lopussa. Siinä vaiheessa kansalaisilla on tilaisuus kommentoida suunnitelmaa.
Ympäristökeskuksen lausunnon jälkeen yhtiö voi hakea ympäristölupaa Pohjois-Suomen ympäristölupavirastolta. Siinä vaiheessa kansalaisilla on valitusmahdollisuus.