Lahdessa toimiva Möbeltec Oy on myynyt huonekalujen liiketoimintansa Ruukki Group Oy:n perustettavalle tytäryritykselle Ruukki Furniture Oy:lle.
Kaupalla halutaan saada lisää resursseja voimakkaan kasvun turvaamiseksi.
Möbeltec on toiminut noin 30 vuotta. Se on harjoittanut myös vientiä koko toimintansa ajan. Työntekijöitä yrityksessä on noin 50. He jatkavat uudessa yhtiössä ns. vanhoina työntekijöinä.
Yhtiön liikevaihto helmikuun lopussa päättyvällä tilikaudella on lähes 5 miljoonaa euroa (30 milj. markkaa). Möbeltec on Ruukki Furniture Oy:ssä yhtenä vähemmistöosakkaana ja jatkaa kiinteistöbisnestä, puuntyöstöalan erikoiskoneiden ja -laitteiden valmistusta ja kauppaa.
Ruukki Group Oy:n liiketoiminta koostuu mäntypuulevyjen ja komponenttien valmistuksesta ja myynnistä. Yhtiö uskoo huonekalujen mahdollisuuksiin Suomessa huolimatta runsaasta halpatuonnista Itä-Euroopasta ja Aasian maista.
Ruukki Furniture Oy:n toimitusjohtajaksi on nimitetty koneinsinööri, hallintotieteiden maisteri Hannu Mänty Lahdesta.