Miten se Gullit tai Gapko oikein sa­no­taan? – Katso video, kuinka Mika Nurmela lausuu hol­lan­ti­lais­ten pe­laa­jien nimet

Mika Nurmela pelasi yhdeksän kautta Hollannissa.
Mika Nurmela pelasi yhdeksän kautta Hollannissa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Alankomaat eli Hollanti on menestynyt jalkapallomaa, jonka pelaajat ovat meille tuttuja vuosikymmenien ajalta. Johan Cruiyff, Ruud Gullit, Marco van Basten, Dennis Bergkamp ja kumppanit ovat lajin kärkinimiä.

Maajoukkueessa on aina pelaajia, jotka lausumme suomalaisittain vähän miten haluamme. Tälläkin kertaa Hollannin MM-kisajoukkueessa on sellaisia nimiä kuten Matthis de Ligt, Stefan de Vrij tai Cody Gapko, joiden oikeaoppisessa lausumisessa on horjuvuutta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä