Mi­ni­su­kel­lus­ve­ne poh­jas­sa

Venäjän laivasto taisteli perjantaina aikaa vastaan pyrkiessään pelastamaan pienoissukellusveneeseen loukkuun jääneet seitsemän merimiestä. Onnettomuus nosti pintaan muistot Kurskin lähes päivälleen viisi vuotta sitten tapahtuneesta tuhoisasta onnettomuudesta, jossa kuoli 118 merimiestä.

Meren pohjassa oleva pienois- sukellusvenen nostoa yritetään lauantaina.
Meren pohjassa oleva pienois- sukellusvenen nostoa yritetään lauantaina.

Venäjän laivasto taisteli perjantaina aikaa vastaan pyrkiessään pelastamaan pienoissukellusveneeseen loukkuun jääneet seitsemän merimiestä. Onnettomuus nosti pintaan muistot Kurskin lähes päivälleen viisi vuotta sitten tapahtuneesta tuhoisasta onnettomuudesta, jossa kuoli 118 merimiestä.

Venäjän laivaston esikunnan korkea upseeri ilmoitti, että merenpohjaan juuttunut sukellusvene yritetään nostaa lauantaina.

Perjantaina alusta ryhdyttiin siirtämään matalampaan veteen 190 metrin syvyydestä. Illansuussa Suomen aikaa veneeseen oli jo kiinnitetty hinauskaapelit. Alus aiottiin hinata 15 kilometrin päähän, jossa se pystyttäisiin nostamaan pinnalle.

Tiedot hapen riittävyydestä aluksessa olivat perjantaina ristiriitaisia. Alkuiltapäivästä laivasto kertoi, että aluksessa olevilla merimiehillä riittää happea vain vuorokaudeksi. Venäjän Tyynenmeren-laivaston komentaja Viktor Fjodorov puolestaan sanoi, että happea riittää maanantaihin saakka. Fjodorovin mukaan tilanne on "monimutkainen ja vakava".

Aluksen propelli on ilmeisesti takertunut kalastusverkkoon. Laivaston mukaan miehistö on hengissä ja tyydyttävässä kunnossa. Pelastajilla ei ole puhelinyhteyttä sukellusveneeseen, mutta he pitävät "teknisesti" yhteyttä miehistöön.

"30 minuutin välein joko miehistö tai laivueen komentajat luovat yhteyden -- miehistöä on kehotettu pysymään makuuasennossa säästääkseen voimiaan ja ilmaa", Fjodorov sanoi.

Pritz-luokan 13,5-metrinen sukellusvene jäi pohjaan torstaina osallistuessaan pelastusharjoitukseen Berezovajanlahdella Kamtshatkan niemimaan edustalla.

Kaksi venäläisalusta on naarannut merenpohjaa yrittäessään irrottaa verkkoa propellista. Venäjä ilmoitti kymmenen aluksensa osallistuvan pelastustöihin, ja se on pyytänyt apua Yhdysvalloilta, Japanilta ja Britannialta.



Apua tulossa


Britannia aikoi lähettää pelastustöihin kauko-ohjattavan sukellusveneen, mutta sen kalustoa vievä kuljetuskone tuskin ehtii paikalle ennen lauantaita.

Myös Yhdysvaltain Tyynenmeren laivasto ilmoitti lähettävänsä pelastustöihin kauko-ohjattavan sukellusveneen, jonka kuljetuksen arvioitiin vaativan ainakin 13 tuntia.

Neljä japanilaista alusta on lähtenyt kohti onnettomuuspaikka, mutta ne tarvitsevat matkaan kolme tai neljä päivää.

Venäjän laivasto kieltäytyi Kurskin onnettomuuden yhteydessä aluksi muiden maiden tarjoamasta avusta. Tällä kertaa apua pyydettiin heti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä