Mi­nis­te­ri Nii­nis­tö: Naton vah­vis­tu­va läs­nä­olo rau­hoit­ta­nee Itä­mer­ta

Sotilasliitto Naton vahvistuva läsnäolo Itä-Euroopassa todennäköisesti rauhoittaa Itämeren tilannetta, arvioi puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.).

Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) arvioi, että päätös vähentää epäselvyyttä Baltian maiden asemasta.
Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) arvioi, että päätös vähentää epäselvyyttä Baltian maiden asemasta.
Kuva: Sakari Piippo / Valtioneuvoston kanslia

Sotilasliitto Naton vahvistuva läsnäolo Itä-Euroopassa todennäköisesti rauhoittaa Itämeren tilannetta, arvioi puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.).

Nato-maat päättivät tiistaina, että Baltian maihin ja Puolaan lähetetään kuhunkin pataljoonan verran joukkoja. Se tarkoittaa noin tuhatta sotilasta maata kohti.

Niinistö arvioi, että päätös vähentää epäselvyyttä Baltian maiden asemasta.

– Ei jää ainakaan kenellekään epäselvää, että näitä maita Naton puitteissa puolustetaan, Niinistö sanoi Brysselissä, jossa hän osallistui Naton kokoukseen.

Suomi ja Ruotsi oli kutsuttu työillalliselle, jonka aiheena oli EU:n ja Naton yhteistyön tiivistäminen. Pyrkimyksenä on lisätä yhteistyötä muun muassa hybridiuhkiin vastaamisessa ja ihmissalakuljetuksen vastaisissa operaatioissa Välimerellä.

Niinistö sanoi korostaneensa omassa puheenvuorossaan yhteisen harjoittelun ja tietojenvaihdon merkitystä.

– Yhteisissä harjoituksissa päästäisiin parhaiten näkemään, minkälaisia toimia Naton ja EU:n kannattaa tehdä, kun halutaan hybridisodankäyntiin vastata.

Yhteisharjoituksia on vaikea käytännössä toteuttaa Kyproksen ja Turkin sitkeän kiistan takia. EU-maa Kypros estää yhteistyötä EU-pöydissä kun taas Nato-maa Turkki toimii jarruna Naton puolella.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä