Mi­lo­se­vic his­to­rial­li­sen oi­keu­den­käyn­nin edessä

Jugoslavian entisen presidentin Slobodan Milosevicin vastainen oikeudenkäynti alkaa tänään Haagin sotarikostuomioistuimessa.

Jugoslavian entisen presidentin Slobodan Milosevicin vastainen oikeudenkäynti alkaa tänään Haagin sotarikostuomioistuimessa.

Milosevicia syytetään kansanmurhasta, sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan Balkanilla1990-luvulla. Oikeudenkäynti alkaa syyttäjän avauspuheenvuorolla.

Milosevic on torjunut oikeudenkäynnin laillisuuden ja pitää oikeudenkäyntiä poliittisena ilveilynä. Hän aikoo puolustaa itse itseään ja on julistanut kutsuvansa länsijohtajia todistamaan puolestaan.

Syytekohdat koskevat Bosnian sotaa (1992-95), Kroatian sotaa (1991-95) ja Kosovoa (1998-99).

Kosovossa häntä syytetään satojen Kosovon albaanien surmaamisesta ja noin 800 000 albaanin ajamisesta pakolaisiksi.

Kroatian kohdalla Milosevicia syytetään satojen kroaattien ja muslimien surmaamisesta ja noin 170 000 ihmisen pakkosiirroista.

Bosnian syytteet ovat raskauttavimmat, mutta myös vaikeimmin Miloseviciin liitettävät. Häntä syytetään kansanmurhasta, kun serbijoukot tappoivat noin 7 000 muslimia Srebrenicassa 1995.

Jos Milosevic todetaan syylliseksi, hänet voidaan tuomita elinkautiseen vankeusrangaistukseen.

Oikeudenkäynnistä odotetaan pitkää.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä