AC Oulun 22-vuotias pelaaja Juuso Majava liikkuu oikea käsi kantositeessä. Alkukauden mies oli sivussa pelihommista kantapäävaivan takia ja sen tultua kuntoon pomppasi olkapää paikaltaan AC Oulun farmiseuran FC OPA:n ottelussa.
Allekirjoitatko väitteen, ettei urheilija näe tervettä päivää, Juuso Majava?
- Tämä alkukausi on kyllä mennyt minulta penkin alle. Juuri kun sain kantapääni kuntoon ja pääsin OPA:n paidassa kentälle, tuli tämä ikävä olkapääjuttu. En ehtinyt pelata kuin pari minuuttia alusta.
Sait paljon peliaikaa kevään liigacupissa ja harjoituspeleissä. Milloin pääset AC Oulun mukaan ja Ykkösen peleihin?
- Näillä näkymin saan jättää tämän kantositeen pois kahden viikon sisällä. Sen jälkeen alkaa kuntoutus. Haluan uskoa niin, että olen pelikunnossa, kun joukkueemme pelaa Raatissa PK-35:tä vastaan sunnuntaina 10. heinäkuuta.