Ulkomaalaista miestä Helsingissä kesäkuun alussa puukottanut nuorisojoukko on edelleen kateissa. Puukotus sattui Kaisaniemen Vuorikadulla hotelli Arthuria vastapäätä olevassa autokatoksessa 9. kesäkuuta kello kahden aikaan yöllä.
Rikoksen uhri sai teräaseen iskusta vaikean sisäelinvamman, jonka takia hänet jouduttiin leikkaamaan puukotuksen jälkeen. Nyt mies on päässyt pois sairaalasta, ja häntä on voitu kuulustella.
Uhrin mukaan paikalla oli parinkymmenen 18–20-vuotiaan nuoren porukka, joista useimmilla oli päällään hiphop-vaatteet. Ensin osa joukosta ryhtyi tönimään miestä ja vaatimaan häneltä rahaa.
Sen jälkeen miestä tönittiin, potkittiin ja lopulta hänet hakattiin. Joku nuorista yritti heittää miestä vihreällä City bike -kaupunkipolkupyörällä.
Siinä vaiheessa ohikulkija tuli uhrin avuksi ja hälytti apua paikalle. Uhrin mukaan tapahtumapaikalla oli paljon ihmisiä, jotka ovat todennäköisesti näkivät tapahtuman.
Poliisi pyytää näitä henkilöitä ottamaan yhteyttä. Tiedot voi soittaa numeroon 09-189 5464 tai virka-ajan jälkeen 09-189 4740.