Asunnottomien yö -tapahtuman yhteydessä järjestetään Pohjois-Suomessa kolme ilmaisesitystä Aki Kaurismäen maailmanmenestyksen saaneesta Mies vailla menneisyyttä -elokuvasta.
Oulussa esitys on Formiassa torstaina 17. lokakuuta kello 14.00. Vapaalippuja jakavat ennakkoon Höyhtyän Sammontakojat ry, Lintulammen Asukastupa ja YTYÄ - Yhteistyötä työttömät ry.
Kemissä esitys on keskiviikkona 16. lokakuuta klo 20.00 Kulttuurikeskuksen Biograafissa. Vapaalippuja saa pääkirjaston infopisteestä. Sisään pääsee ilman lippuakin, jos vain on tilaa.
Kemissä tilaisuuden järjestää Kemi-Tornion Seudun Sosiaalitalousyhdistys, Kemin kirjasto- ja kulttuuritoimen kanssa.
Rovaniemellä esityspaikkana on Viljami klo 16.00. Lapin Elämäntapayhdistys, kansalaisten kohtaamispaikka Monde ja Vapaaehtoistyönkeskus Neuvokas ovat jo jakaneet 150 vapaalippua.
Lisäksi mukaan mahtuu jonkin verran liputtomia tilan sallimissa puitteissa.