Oulun käräjäoikeus on tuominnut 30-vuotiaan miehen kolmen vuoden vankeusrangaistukseen useista seksuaali- ja väkivaltarikoksista.
Oikeuden mukaan mies syyllistyi viime elokuussa yhden päivän aikana raiskaukseen, pakottamiseen seksuaaliseen tekoon sekä törkeään pahoinpitelyyn. Lisäksi hänet tuomittiin neljästä pahoinpitelystä sekä virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta. Yhdessä pahoinpitelyssä uhrina oli poliisi. Muissa väkivaltarikoksissa uhri oli sama.
Yksi pahoinpitely oli kestänyt marraskuusta 2014 toukokuuhun 2016 saakka. Muut rikokset tapahtuivat sen jälkeen.
Törkeässä pahoinpitelyssä mies oli käyttänyt teräasetta sekä potkinut ja lyönyt uhria. Lisäksi hän oli uhannut tappaa uhrin. Seksuaaliseen tekoon pakottamisessa mies oli veitsellä uhaten pakottanut uhrin riisuutumaan ja pesemään itseään. Mies oli samalla kuvannut tapahtuneen. Pahoinpitelyn ja kuvaamisen jälkeen mies oli raiskannut uhrin.
Vankeustuomion lisäksi mies määrättiin maksamaan kahdelle henkilölle korvauksia kivusta, särystä ja muusta tilapäisestä haitasta yhteensä 11 000 euroa. Lisäksi mies määrättiin kahden henkilön kohdalla lähestymiskieltoon.
Oikeudenkäyntiasiakirjat määrättiin salaiseksi 60 vuodeksi.
Kaleva ei julkaise tuomitun nimeä uhrin yksityisyyden suojelemiseksi.