Mies kuoli tu­li­pa­los­sa Ka­jaa­nis­sa

Kuntaliitossa kiitellään uuden Raahen kaupunginvaltuuston päätöstä kirjata uuden kaupungin hallintosääntöön pykälä, jossa nuorisovaltuustolle annetaan uudenlain

Kuntaliitossa kiitellään uuden Raahen kaupunginvaltuuston päätöstä kirjata uuden kaupungin hallintosääntöön pykälä, jossa nuorisovaltuustolle annetaan uudenlainen asema kuntaorganisaatiossa.

Valtuusto kirjasi kaupungin hallintosääntöön lisäyksen, jossa taataan nuorisovaltuuston kahdelle edustajalle automaattiset puhe- ja läsnäolo-oikeudet tekniseen, ympäristö-, liikunta-, nuoriso-, kulttuuri- ja koulutuslautakuntaan.

Kuntaliitossa Raahen päätöstä pidetään harvinaisena, muttei ainutlaatuisena. Erityisasiantuntija Päivi Kurikan mukaan päätöksellä on monia hyviä vaikutuksia, sillä väestöryhmänä nuoret ovat jatkuvasti aliedustettuina luottamushenkilötasolla.

"Tässä on myös demokratian kasvatuksellinen aspekti. Eli mitä nuorempiin kuntalaisiin sellainen asenne leviää, että omalla tekemisellä ja toiminnalla on vaikutusta kunnan organisaatiossa, on sillä varmasti myös asennekasvatusvaikutuksensa."

Kurikka näkee raahelaisten päätöksen myös parantavan kuntaorganisaation läpinäkyvyyttä ja avoimuutta.

Kuntaliitossa oltaisiin valmiita vahvistamaan nuorisovaltuustojen asemaa kunnissa. Negatiivista asiassa on kuitenkin se, että nuorten ryhmät joutuvat usein toimimaan ikään kuin tyhjän päällä.

"Heillä ei ole yhtenäistä asemaa kuntien organisaatiossa. Osa ryhmistä pyrkii vaikuttamaan paljon poliittiseen päätöksentekoon, osa järjestää toimintaa. Tästä johtuen aseman määrittely on vaikeaa. Jollain tapaa asemaa voisi pohtia yhtenäisemmäksi."

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä