Arviolta kuutisenkymmentä mielenosoittajaa marssi lauantaina Helsingissä Korkeasaaren eläintenpitokulttuuria vastaan. Kulkue eteni Kiasman edestä Kauppatorille Korkeasaaren lauttojen läheisyyteen.
Mielenosoittajien mielestä paviaanien kohtalo on vain jäävuoren huippu eläintarhan tavassa kohdella eläimiään käyttötavarana ja hyödykkeinä.
Korkeasaari on pinta-alaltaan yksinkertaisesti liian pieni ylläpitämään nykyisen suuruista eläinmäärää.
"Etenkin suurten petojen tilat ovat ala-arvoisia ja esimerkiksi kissapedoilla esiintyy turkiseläimillekin tyypillistä jatkuvaa stereotyyppistä liikehdintää", kommentoi Korkeasaaren entinen työntekijä biologi Essi Kaartinen tiedotteessa.
Mielenosoittajat kritisoivat etenkin sitä, että eläintarha suunnittelee uusien eläinlajien hankkimista ja uuden infokeskuksen rakentamista, vaikka se ei kykene tarjoamaan edes nykyisille eläimilleen kelvollisia, lajityypilliset tarpeet täyttävia tiloja.
Mielenosoittajat koostuivat Oikeutta eläimille -yhdistyksen, Maan Ystävien, Vegaaniliiton ja Animalian opiskelijaryhmän ihmisistä.