Maailman kauppajärjestön WTO:n ministerikokous alkoi tänään Hongkongissa parinkymmenen henkilön osoittaessa vastalauseita kokoustilan takaosassa. Aiemmin päivällä muutama tuhat mielenosoittajaa marssi Hongkongin kaduilla. Mellakkapoliisi käytti pippurikaasua pitääkseen mielenosoittajat loitolla kokouspaikalta.
WTO:n pääjohtajan Pascal Lamyn pitäessä avauspuheenvuoroaan parinkymmenen hengen joukko kannatteli kylttejä, joissa WTO:n sanottiin tappavan maanviljelijöitä. Kylteissä luki myös EI WTO:lle ja Ei Dohan-kierrokselle.
Kiista rikkaiden maiden maataloustukien leikkaamisesta on noussut ministerikokouksen keskeiseksi kiistakysymykseksi.
Kuusipäiväiseltä kokoukselta ei odotetakaan kouriintuntuvia ratkaisuja maailmankauppaa rajoittavien sääntöjen edelleen purkamiseksi. Todennäköisesti WTO:n jäsenmaat päättävät vain uusista aikarajoista kiistakysymysten ratkaisemiseksi.
Kokoukseen osallistuu WTO:n 149 kauppaministeriä tai muuta virallista edustajaa.