Miekalla aseistautunut henkilö on haavoittanut useita ihmisiä Ruotsin Fagerstassa sijaitsevassa lukiossa, kertoo Fagerstan kunta verkkosivuillaan.
Poliisi on ottanut epäillyn kiinni. Aftonbladetin mukaan epäilty on mies, joka oli aseistautunut machetella. Lehti kertoo, että poliisi ampui häntä jalkaan ottaessaan häntä kiinni.
Poliisi jatkaa koulun tilojen tutkimista. Iskun kohteeksi joutunut koulu sekä useampi muu koulu on evakuoitu, ilmoitti kunta.
Poliisin arvion mukaan vaaraa yleisölle ei ole. Hälytys tuli koululle pian kahden jälkeen iltapäivällä paikallista aikaa, ja se aiheutti suuren poliisioperaation.
Fagersta sijaitsee Ruotsin keskiosassa Västmanlandin läänissä, noin 65 kilometriä luoteeseen Västeråsista.
Oikeusministeri Gunnar Strömmer totesi uutistoimisto TT:lle, että hallitus on saanut tiedon vakavasta välikohtauksesta. Hän totesi, että poliisi on paikalla ja työskentelee tiiviisti.
– Hallitus pitää yhteyttä poliisiin ja seuraa tapahtumia tarkkaan, Strömmer kirjoitti viestissään.
Uutista päivitetty lisätiedoissa 21.8. kello 16.45