Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Mie­hel­le pitää kelvata sama sänky, mutta eri kattila

Siiri Paavola kirjoitti loistavan tekstin aiheesta, miksi tavalliset miehet narisevat sitä, että eivät naisille kelpaa (Kaleva 31.10./Lukijalta). Tottahan toki, tavallinen mies kelpaa, mutta kokemukseni mukaan niitä sopivia miehiä ei vain tunnu olevan löydettävissä muualta kuin Nora Robertsin kirjojen sivuilta.

Tosiaan, harvemmin nainen kaipaa minkään sortin vaaraa tai edes jännitystä elämäänsä. Turvallisuus parisuhteessa sen sijaan on tärkeä asia, mutta sitä ei helposti muodostu, jos yhteisiä arvoja ei ole, tai jopa pelkät keskustelutaidotkin, tai mikä pahinta, käytöstavat, puuttuvat.

Nykypäivänä miehiä ja naisia tuntuu erottavan toisistaan erityisesti kuilu arvomaailmojen välillä. Otetaan nyt esimerkiksi vaikkapa ravintotottumukset. Osa naisista on kasvissyöjiä, mutta tämä on joillekin miehille hirvittävä kauhistus, erityisesti, jos mies sattuu olemaan intohimoinen metsästäjä tai kalastaja. Nainen saattaisikin katsella vähän sormiensa läpi miehen toikkarointia, vaikka ei sitä luonnollisesti hyväksykään, mutta mies ei pysty sulattamaan sellaista asiaa kuin että suhteeseen voi kyllä sopia sama sänky, mutta eri kattila.

Ihmekös tuo sitten, jos ne tavallisina itseään pitävät miehet eivät löydä naista itselleen.

Maria Ronkainen

ituhippi ja elämäntapavanhapiika, Helsinki