Mid­night Pitch Fest hou­kut­te­li tek­nii­kan alan yri­tyk­siä Nal­li­ka­riin, katso kuvia

Nallikarissa järjestetään perjantaina ja lauantaina Midnight Pitch Fest, jossa start up -yritykset voivat markkinoida omia liikeideoitaan.

Midnight Pitch Fest järjestettiin Oulussa nyt neljännen kerran.
Midnight Pitch Fest järjestettiin Oulussa nyt neljännen kerran.
Kuva: Arja Mikkola

Nallikarissa järjestetään torstaina ja perjantaina Midnight Pitch Fest, jossa start up -yritykset voivat markkinoida omia liikeideoitaan.

Perjantai-iltana ohjelmassa oli Oulun 5GFWD -innovaatiokisan finaali, johon oli selvinnyt neljä ideaa. Jokaisella heistä oli kolme minuuttia aikaa pitää puhe ja vakuuttaa tuomaristo ideansa paremmuudesta.

Kyseessä on langattoman 5G-teknologian innovaatiokilpailu. Siihen lähetettiin lähes sata kilpailutyötä eri puolilya maailmaa. Finaaliin selvisivät neljän kategorian voittajat. Voittaja ratkeaa perjantain vastaisena yönä.

Nallikarin kesäsää oli torstaina varsin kolea. Voimakas tuuli paukutti pitsausteltan kankaita, mutta kylmästä säästä huolimatta tapahtumaa oli seuraamassa useita kymmeniä ihmisiä.

Midnight Pitch Fest jatkuu Nallikarissa lauantaina. Kyseessä on kaikille avoin tapahtuma. Se järjestetään tänä vuonna neljännen kerran.

Katso kuvia tapahtumasta.

Juttua muokattu 9.6.2016 kello 20.11, viikonpäivät korjattu.

Ilmoita asiavirheestä