Mic­ro­soft pitää pin­tan­sa val­tion­hal­lin­nos­sa

Vaikka Suomessa onkin tehty aloitteita Linuxin käytön lisäämisestä, ovat useat valtionhallinnon organisaatiot, kuten sisäasiainministeriö, poliisi, lääninhallitukset, kauppa- ja teollisuusministeriö, ulkoasiainministeriö, ympäristöministeriö, metsähallitus ja maanmittauslaitos, solmineet Microsoftin kanssa alkusyksyn aikana yli 25 000 työasemaa koskevat monivuotiset vakiointisopimukset.

Vaikka Suomessa onkin tehty aloitteita Linuxin käytön lisäämisestä, ovat useat valtionhallinnon organisaatiot, kuten sisäasiainministeriö, poliisi, lääninhallitukset, kauppa- ja teollisuusministeriö, ulkoasiainministeriö, ympäristöministeriö, metsähallitus ja maanmittauslaitos, solmineet Microsoftin kanssa alkusyksyn aikana yli 25 000 työasemaa koskevat monivuotiset vakiointisopimukset.

Tämän lisäksi jo aiemmin volyymisopimusten piiriin on kuulunut lähes 10 000 työasemaa muissa valtionhallinnon organisaatioissa ja noin 60 000 työasemaa yliopistoissa ja korkeakouluissa.

Uudet sopimukset ovat vähintään kolmivuotisia ja antavat oikeuden käyttää aina uusimpia versioita sekä työasemien Windows XP- käyttöjärjestelmästä ja Microsoft Office XP:stä että muun muassa Exchange-sähköpostipalvelinten työasemakohtaisista lisensseistä.

”Olen hyvin tyytyväinen siitä, että olemme pystyneet vastaamaan valtionhallinnon erityistarpeisiin lisensoinnin osalta ja näin luomaan kestävän pohjan pitkäaikaiselle järjestelmien kehittämiselle ja hyvälle yhteistyölle. Uskon, että tämän vuoden loppuun mennessä volyymisopimuksen piiriin voi kuulua Suomessa jopa yli 100 000 valtionhallinnon työasemaa”, toteaa Microsoft Oy:n toimitusjohtaja Martti Mehtälä.

”Merkittävimpänä asiana näen sen, että teemme yhdessä laajalla rintamalla töitä muun muassa tietoturvaan liittyvien asioiden ratkaisemiseksi sekä olemme mukana niissä hankkeissa, joilla järjestelmien tuottavuutta voidaan nostaa”, jatkaa Mehtälä.

”Sisäasiainministeriössä on käytetty Microsoftin teknologiaa laajasti jo vuosien ajan ja se on näin ollen keskeinen osa tietojärjestelmiämme. Tämän vuoksi on ollut tärkeää saada aikaan sellainen sopimusmalli, joka pitää kustannukset hallinnassa ja on ennustettavissa useiden vuosien ajan. Malli helpottaa olennaisesti ministeriön ja koko hallinnonalan työasemien vakiointia. Sopimuksen piirissä ovat ministeriön lisäksi poliisi, lääninhallitukset, väestörekisterikeskus, ulkomaalaisvirasto ja rajavartiolaitos”, kertoo kehittämisjohtaja Marko Puttonen sisäasiainministeriöstä.

Ilmoita asiavirheestä