Michael Andretti tekee paluun amerikkalaiseen formula-autojen Indycar-sarjaan ensi vuonna. Hän kisaa omistamassaan Andretti Green Racing -tallissa Indianapolis 500 -ajon. Tallin varsinaiset kuljettajat ensi kaudella ovat Michaelin 19-vuotias poika Marco sekä Tony Kanaan, Dario Franchitti ja Bryan Herta.
Michael Andretti jätti indycar-sarjan vuoden 2003 Indianapolis 500 -ajon jälkeen. Hän on osallistunut kisaan 14 kertaa ja ollut parhaimmillaan toinen 1991. Michaelin isä Mario voitti Indy 500 -ajon 1969. Michael ajoi kisan viimeksi yhtä aikaa isänsä kanssa 1994. Nyt on vuorossa yhteinen kisa oman pojan kanssa.
- Voin ainakin sanoa yrittäneeni kaikkeni voittaakseni Indianapolisissa ja tietysti uskon, että minusta on apua Marcolle, kun hän valmistautuu kisaan, Michael Andretti perustelee paluutaan.
Marco Andretti korvaa ensi kaudella Andretti Green Racing -tallissa Indy Racing League eli IRL- sarjan hallitsevan mestarin ja Indianapolis 500- voittajan Dan Wheldonin, joka siirtyy Chip Ganassi -talliin.
Neljäntoista osakilpailun mittainen IRL-sarja alkaa maaliskuussa Miamista.