Miami ja San Antonio jat­koi­vat voi­tok­kaas­ti

San Antonio Spurs siirtyi Pohjois-Amerikan koripalloliigan pudotuspelien läntisen konferenssin välieräsarjassa 2-0 johtoon, kun joukkue löi toistamiseen Seattle Supersonicsin.

San Antonio Spurs siirtyi Pohjois-Amerikan koripalloliigan pudotuspelien läntisen konferenssin välieräsarjassa 2-0 johtoon, kun joukkue löi toistamiseen Seattle Supersonicsin.

Voittolukemat kirjattiin tiistaina San Antoniolle 108-91. Itäisen konferenssin välierissä Miami Heat jatkoi myös voitokkaasti kaatamalla Washington Wizardsin 108-102. Kotihallissaan pelannut Miami johtaa ottelusarjaa 2-0. Jatkoon pääsyyn tarvitaan neljä voittoa.

San Antonion tehomies oli takamies Manu Ginobili, joka pussitti 28 pistettä. Hyvää taustatukea Ginobilille antoivat Tim Duncan 25 pisteellään ja Tony Parker 22 pisteellään.

"Heitin pari kolmen pisteen heittoa sisään ja se kasvatti itseluottamustani. Kun pääsemme lähelle koria yritämme päättää tilanteen koriin tai saada vapaaheiton. Se on suunnitelmamme", Ginobili totesi.

Miamin paras pistemies oli jälleen kerran takamies Dwyane Wade. Wade nakkasi 31 pistettä ja repi siinä sivussa seitsemän levypalloa. Washingtonin paidassa Antawn Jamison teki 32 pistettä.

Ilmoita asiavirheestä