Liittokansleri Angela Merkel haluaa perinpohjaisen tutkinnan Saksaa kuohuttavasta murhasarjasta, josta epäillään pientä äärioikeistolaista ryhmää.
—? Emme lepää ennen kuin totuus näistä teoista selviää, Merkel lupasi viikoittaisessa videossaan.
Hän sanoi murhien olevan "Saksalle häpeä" ja ihmetteli, miten viranomaisten tiedossa ollut ryhmä on voinut välttää valvonnan.
Saksassa paljastui viime viikolla, että uusnatsijoukkoa epäillään 10 ihmisen murhasta vuosien 2000—2007 välillä. Samaa ryhmää epäillään myös lukuisista pankkiryöstöistä ja Kölnissä vuonna 2004 tehdystä iskusta, jonka kohteena oli pääosin turkkilaisten asuttama alue. Iskussa haavoittui 20 ihmistä.
Murhia on Saksassa kutsuttu kebab-murhiksi, koska monet uhreista pyörittivät pikaruokapaikkoja.
Rikokset alkoivat selvitä, kun kaksi uusnatsiryhmään kuulunutta miestä teki itsemurhan ja jätti jälkeensä tunnustuksen. Ryhmään kuulunut nainen antautui viranomaisille.