Merellä ha­vait­tu­jen öl­jy­pääs­tö­jen määrä kas­va­nut

Suomen vastuualueella havaittujen laittomien öljypäästöjen määrä on kasvanut edellisvuosiin nähden.

Suomen vastuualueella havaittujen laittomien öljypäästöjen määrä on kasvanut edellisvuosiin nähden. Rajavartiolaitoksen kahdella ympäristövalvontalaittein varustetulla Dornier- valvontalentokoneilla on vuoden 2001 aikana havaittu jo 68 päästöä.

Viimeisten viiden vuoden aikana lentovalvonnalla havaittujen päästöjen määrä heinäkuun ensimmäisellä viikolla on ollut 31-63 kpl.

Päästöt eivät ole vähentyneet huolimatta Itämeren suojelusopimuksen mukaisista ei-erityismaksua järjestelmästä ja alusten öljyisten jätteiden jättöpakosta. Kyseiset määräykset on viime vuoden aikana otettu käyttöön lähes kaikissa Itämeren rantavaltioissa.

Suomessa määräykset on sisällytetty alusjätelakiin ja ne astuivat voimaan 1.7.2000. Järjestelmän tavoitteena on ollut vähentää päästöjä edistämällä öljyisten jätteiden vastaanottoa satamissa.

Kuten aikaisempinakin vuosina, valtaosa Suomen vastuualueella havaituista päästöistä sijoittuu kansainvälisille vesialueille Suomenlahden alueelle. Viisi päästöä on voitu jossain määrin yhdistää tiettyyn alukseen.

Yhden aluksen osalta päästötapauksesta kerätty todistusaineisto tullaan toimittamaan Merenkulkulaitokseen ja mahdollisesti edelleen aluksen lippuvaltioon.

Suomen viranomaisilla ei ole syytäntävaltaa aluevesirajamme ulkopuolisella valvonta-alueellamme tapahtuneisiin laittomiin öljypäästöihin, vaan tällaiset tapaukset ilmoitetaan aluksen lippuvaltiolle.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä