Matti Nykäsen elämää kuvaavassa Matti-elokuvassa lähetetään myös terveisiä Norjan mäkihyppymaajoukkueen valmentajalle Mika Kojonkoskelle. Kojonkosken aktiiviura hyppääjänä ajoittui Nykäsen tavoin 1980-luvulle, eivätkä miesten välit aina olleet kaikkein lämpimimmät.
Elokuvassa Kojonkoskeen viitataan kaksi kertaa. Ensimmäisessä, MM-kisoihin sijoittuvassa kohtauksessa Suomen joukkueen johto pohtii, voidaanko Nykänen päästää joukkuekisaan. Tähän Nykänen vastaa, että voi se "Kojokin" välillä hypätä.
- Mutta eiväthän ne niin hulluja olleet, että olisivat panneet Kojon hyppäämään, kertojanääni jatkaa.
Kun Nykänen myöhemmin elokuvassa palaa seikkailuiltaan kotiin, löytää hän pois muuttaneen vaimon kirjoittaman lapun, jossa tämä kertoo Matin olevan nyt Mika-nimisen poikalapsen isä.
- Eikö se nyt muuta nimeä keksinyt. Sehän on sama nimi kuin Kojolla, tyrmistyneen näköinen Matti tuskailee.