Ma­ri­me­kon toi­mi­tus­joh­ta­ja: Tehtaan kyl­myy­teen puu­tut­tu vä­lit­tö­mäs­ti

Marimekko on ottanut välittömästi esille Kiinan Jiaxingin alueella sijaitsevan tehtaan työolosuhteet, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Tiina Alahuhta-Kasko.

Marimekko on ottanut välittömästi esille Kiinan Jiaxingin alueella sijaitsevan tehtaan työolosuhteet, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Tiina Alahuhta-Kasko.

Uutuuskirjan mukaan Marimekon laukkuja valmistavassa tehtaassa on niin kylmä, että työntekijät työskentelevät toppatakeissa.

Alahuhta-Kasko ei osannut sanoa, onko ongelma jo ratkaistu.

– Jos tällaisia asioita ilmenee, me aina puutumme niihin. Nytkin teimme hankintakumppanin kanssa suunnitelman, miten olosuhteita lähdetään parantamaan.

Toimitusjohtajan mukaan suomalaisten olisi hyvä huomioida paikalliset perusolosuhteet:

– Kiinassa ei ole samalla tavalla eristetty rakennuksia. Viileänä kautena ihmiset ovat tavallisesti päällysvaatteissa kotonakin.

Alahuhta-Kasko sanoo myös, että ulkopuolisella taholla kesällä teetetyn selvityksen mukaan tehdas maksaa minimipalkkaa korkeampia palkkoja.

– Palkkataso on kohtuullinen maan standardeilla vertailtuna.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä