Pitkään marihuanaa käyttäneet kärsivät muisti- ja keskittymisongelmista, kertoo tuore amerikkalaistutkimus. Journal of the American Medical Association -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan ongelmat saattavat vaikuttaa työhön, oppimiseen sekä jokapäiväiseen elämään.
Tulokset perustuvat noin 50 marihuanariippuvuudesta kärsineen potilaan tutkimuksiin vuosien 1997 ja 2000 välillä neljässä eri osavaltiossa. Potilaat olivat käyttänet marihuanaa keskimäärin 24 vuotta. Vertailuryhminä mukana oli viisikymmentä lyhyen aikaa ainetta käyttänyttä sekä 33 ei-käyttäjää.
"Pitkäaikaiskäyttäjät selvisivät huomattavasti huonommin muisti- ja huomiotesteissä kuin lyhytaikaiset käyttäjät", todettiin tutkimuksessa.
Lyhytaikaiskäyttäjällä tarkoitettiin alle 10 vuoden käyttöaikaa. Sanamuistikokeissa pitkäaikaiskäyttäjät muistivat selvästi vähemmän sanoja kuin vertailuryhmät.
Pikäaikaiskäyttäjillä näkyi myös merkkejä oppimisvaikeuksista. Lyhyen aikaa marihuanaa käyttäneiden ja ei-käyttäjien välillä sen sijaan ei ollut merkittäviä eroja.
Tutkimuksen tekijöiden mukaan löydökset vahvistavat aiemmat havainnot siitä, että marihunanan pitkäaikaiskäyttö vaurioittaa havaintokykyä ja oppimista.
Samainen Journal of the American Medical Association -julkaisu arvioi kuitenkin tutkimuksen kyseenalaiseksi pääkirjoituksessaan. Harrison Pope Harvard Medical Schoolista totesi, että tutkimuksessa pitkäaikaiskäyttäjiltä ”ei löydetty merkittäviä ongelmia seitsemällä tai kahdeksalla kykyalueella, ja vain vähäisiä vaikutuksia jäljellejääneellä oppimisen alueella”.
Pope totesi lehdessä myös, että tutkimuksessa ei kiinnitetty huomiota siihen, olivatko tutkittavat käyttäneet mahdollisesti muita huumeita tai oliko heillä alunperinkin oppimishäiriöitä. Hänen mukaansa tutkittavat saattoivat myös kärsiä masennuksesta tai muista psyykkisistä ongelmista.
"Viimeaikainen tutkimus laboratoriossamme ei löytänyt mitään merkittävää eroa 108:n kannabista (marihuanaa) runsaasti käyttäneen henkilön ja 72 hengen vertailuryhmän kanssa", kirjoitti Pope.
Hänen mukaansa tässä tutkimuksessa oli huolellisesti seulottu pois psyykkisistä häiriöistä kärsivät, lääkkeitä käyttämään määrätyt sekä lääkkeiden tai alkoholin väärinkäyttäjät. Tutkittavat olivat olleet lähes kuukauden kestäneissä, tiukasti valvotuissa neuropsykologisissa testeissä.
"Turvallisinta onkin sanoa tässä vaiheessa, että valamiehistö on yhä miettimässä, onko marihuanan pitkäaikaiskäytöllä pysyviä vaikutuksia aivotoimintaan", totesi Pope.