Man­sik­ka-ai­ka alkaa olla ohi

Oulu Mansikoita löytyy Oulun seudulta vielä muutaman päivän ajan.

Vähiin käyvät. Mansikkakausi vetelee viimeisiään, ja marjat ovat yhä pienempiä, makeampia ja harvalukuisempia.
Vähiin käyvät. Mansikkakausi vetelee viimeisiään, ja marjat ovat yhä pienempiä, makeampia ja harvalukuisempia.
Kuva: Laura Vuoma

Oulu Mansikoita löytyy Oulun seudulta vielä muutaman päivän ajan. Sato alkaa olla lopussa, ja poiminta on työläämpää kuin pääsadon aikaan. Myöhäiset poimijat palkitaan kuitenkin makeilla marjoilla.

"Kyselijöitä on vielä, kun kausi alkoi niin aikaisin. Kaikki ihmiset eivät sitä tajunneetkaan, ja sitten ovat olleet lomalla. Eihän koskaan ole tämmöistä ollut, että näin aikaisin olisi poimittu", Pirkko Korkala Tyrnävän Korkalan tilalta toteaa.

Myös Ruukin Tamminiemen tilalla ja Haukiputaalla Mikkosen marjatilalla on riittänyt poimijoita hupenevasta sadosta huolimatta.



Normaali
epänormaali kesä


Itse poimitun marjan hintaa on laskettu kaikilla kolmella tilalla. Parhaimpaan mansikka-aikaan poimijat saivat pulittaa marjoista kolme euroa kilolta.

Nyt Ruukista saa loput marjat euron kilohintaan.

Korkalan tilan isännän Toivo Korkalan mielestä kaikki mansikkakesät ovat jollakin tavalla poikkeuksellisia. Tänä vuonna sato jäi oletettua huomattavasti pienemmäksi, mutta laadultaan ja maultaan mansikat ovat olleet erinomaisia.

"Kukintavaiheessa oli lämmin hellejakso. Silloin kukka kehittyy kyllä hyvin mutta liian nopeasti, ja marjat jäävät pieniksi. Meitä säät suosivat toisaalta hirveän hyvin. Sateet ja myrskyt kiersivät tällä kertaa meidän tilamme kokonaan", Toivo Korkala kiittelee.

Ruukin Tamminiemen tilalla sen sijaan raekuuro piiskasi loppusadon marjoja. Marjatta Suvannon mukaan alkukaudesta näytti lupaavalta, mutta sadosta ei tullutkaan erityisen hyvä.

Mikkosen tilalla osa kasvustosta kärsi talvivaurioista. Sato on kuitenkin ollut hyvälaatuinen, vaikka viime vuoden tasolle ei päästykään.

"Ihan normaali epänormaali kesä", Toivo Korkala tiivistää mansikkakesän.

Tämän vuoden hillasato näyttää Oulun marjamakasiinin marjakauppiaan Risto Hätälän mukaan heikolta. Tavallisesti Oulun marjamakasiiniin tuodaan suurin määrä lakkoja ensimmäisellä satoviikolla.

"Nyt näyttäisi, että marjoja on löydetty vasta tällä viikolla. Tänä vuonna metsään ei taida jäädä niin paljon marjoja kuin yleensä, koska vähäiset marjat haetaan tarkemmin pois", Hätälä arvioi.

Pohjoisen tunturimaisemista hilloja löytyy kuitenkin tänä vuonna hyvin. Hätälä on kuullut, että Jällivaaran ja Kilpisjärven välillä sekä Enontekiöllä sato on erityisen hyvä. Ruotsin puolelta on tultu myymään lakkoja Suomeenkin.

Mustikkasatoa Risto Hätälä epäilee heikoksi. Hän odottelee satoa kypsyväksi ensi viikon alusta alkaen.

Puutarhavadelman pääsesonki on ensi viikolla. Marjakauppias Eija Katvala Oulun marjamakasiinista lupaa, että vatut ovat ensi viikon alkupuolella edullisimmillaan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä