Mäk­kä­ri­mies poh­joi­ses­ta laa­jen­taa

Yrittäjä Tapio Äijälällä on harvinainen katras alaisia vedettävänä. Vuodenvaihteen jälkeen Äijälän alaisia on yli sata nuorta työntekijää Pohjois-Suomen McDonald´seissa. Ivalossa syntynyt Äijälä lähti McDonald´sin koulutukseen vuonna 1995 Helsinkiin ja vuonna 1997 hän avasi franchising-yrittäjänä Kempeleen ravintolan. Vuonna 1999 hän osti Rotuaarin ravintolan silloiselta yrittäjältä.

Työtä joka portaalla. Yrittäjä Tapio Äijälä on itsekin osallistunut ravintolan käytännön töihin lähes päivittäin, jatkossa ravintoloiden veto vienee työajan. Kuvassa selin vuoropäällikkö Julia Heikkinen.
Työtä joka portaalla. Yrittäjä Tapio Äijälä on itsekin osallistunut ravintolan käytännön töihin lähes päivittäin, jatkossa ravintoloiden veto vienee työajan. Kuvassa selin vuoropäällikkö Julia Heikkinen.
Kuva: Pekka Peura

Yrittäjä Tapio Äijälällä on harvinainen katras alaisia vedettävänä. Vuodenvaihteen jälkeen Äijälän alaisia on yli sata nuorta työntekijää Pohjois-Suomen McDonald´seissa.

Ivalossa syntynyt Äijälä lähti McDonald´sin koulutukseen vuonna 1995 Helsinkiin ja vuonna 1997 hän avasi franchising-yrittäjänä Kempeleen ravintolan. Vuonna 1999 hän osti Rotuaarin ravintolan silloiselta yrittäjältä.

Nyt Äijälä on ostanut kaksi ravintolaa lisää McDonald´s Oy:ltä, toisen Oulun Limingantullista ja toisen Rovaniemeltä. Ne siirtyvät vuodenvaihteessa Äijälälle.

McDonald´sit toimivat franchising-periaatteella. Suurin osa ravintoloista on yrittäjien vetämiä.

Isäntäyhtiöllä on myös omia ravintoloita. "Hyvällä franchising-antajalla täytyy olla omia paikkoja, joissa he testaavat erilaisia tuotantomenetelmiä ja uusia tuotteita ennen kuin ne siirretään yrittäjille", Äijälä sanoo.

Äijälän mukaan yrittäjän työnä on sitten kasvattaa ja kehittää myyntiä. "Se on markkinointia. Laadusta, palvelusta ja siisteysasioista on huolehdittava. Ruuan on oltava turvallista ja asiakkaita on palveltava mahdollisimman hyvin."

Äijälä on jatkossa neljällä ravintolallaan ketjun yrittäjistä suuremmasta päästä. Neljän ravintolan yrittäjiä on ketjussa viisi Suomessa. Yrittäjiä on 22. Suurin ravintolamäärä yhdellä yrittäjällä on ketjussa viisi.

Äijälän mukaan mahdollisia laajentumisia hänen pitää katsella pääasiassa etelän suunnasta. Rovaniemen ravintola on myös maailman pohjoisin McDonald´s.

"Pohjoisessa ei ole mitään ostettavaa. Kemi-Tornio-alueella ei ole ravintolaa. Ainoa luonnollinen suunta laajentua on silloin etelä", Äijälä sanoo.

"Toki Kemi-Tornio-alueelle voisi pystyttää uuden ravintolan ja varmaan Ouluunkin avataan vielä uusi ravintola jollakin aikavälillä", hän kuitenkin myöntää.



Kuluttajan toiveet muuttuvat


Äijälä määrittelee hampurilaisravintolan perheravintolaksi. Joissakin paikoissa asiakaskunta on vähän nuorempaa, kuten Rotuaarin ravintolassa. Autokaistaravintoloissa käy sitten väkeä ihan laidasta laitaan.

Äijälä sanoo, että heillä myynti on ollut koko ajan nousujohteista. "Sehän se rohkaisee yrittäjää laajentumaan."

Kuluttajien muuttuvat toiveet ovat haaste yrittäjälle. Uutuuksina valikoimaan on Äijälän aikakauden aikana tullut hedelmäpusseja, salaatit, pikkuporkkanoita. "Tässä on juuri se voimavara, jonka minä yrittäjänä saan päämieheltä. Yksityisen yrittäjän ei ole aina niin helppoa kehittää tuotteita. Sopivat raaka-aineet pitää esimerkiksi löytää", Äijälä sanoo.

Viime vuosina hampurilaisravintoloiden ruokatarjonnasta on kohistu julkisuudessa sensaatiomaiseenkin tyyliin. Äijälän mukaan julkisuus on hetkellisesti nostanut tai laskenut myyntiä.

"Pitkässä juoksussa vaikutuksia ei ole näkynyt. Päämies on niin tarkka omissa toimenpiteissään, että meillä on asiat jo otettu huomioon ruuan turvallisuuden osalta", Äijälä uskoo.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä