Oulun Jätehuollon 10-vuotisjuhlassa Ruskossa nähtiin yksi esimerkiksi siitä, miten erilaiset harrastajat voivat maisemoitua ja uudelleen vihittyä Ruskonmäkeä tulevaisuudessa hyödyntää. Juhlan päätteeksi taitojaan esittelivät mäkipyöräilijät, jotka laskivat mäen rinnettä alas erilaisten hyppylavojen päältä.
Tuskin voi vanha kaatopaikka juhlavampia vihkiäisiä saadakaan. Ruskonmäelle eli Ruskotunturille kapusi nimittäin myös joukko vakavia ja juhlallisia yllätysesiintyjiä. Mieskuoro Huutajien ääni kaikui hetken aikaa poikkeuksellisessa ympäristössä.
Moni asia
muuttunut
Maisemoitu vihreä vuori ja nykyisen jätelaitoksen rakennukset ja toiminta ovat jotakin ihan muuta, mihin Oulun Jätehuollon johtaja Markku Illikainen tutustui ensi käynnillään.
"Portilla oli ruskea, ammutun näköinen ruosteinen kyltti, josta juuri ja juuri erottuivat kaatopaikan aukioloajat. Sosiaalitilat olivat erityisen ankeat. Neliömetrin suuruiseen vaakahuoneeseen työntyi myyntiluukusta iltapäivän auringon kanssa dieselautojan pakokaasu", Illikainen muistelee ensihavaintojaan kymmenen vuoden takaa.
Hienoksi maisemoitu ja Oulun kaupungille 400-vuotislahjaksi luovutettava mäki muistuttaa Illikaista myös toisesta asiasta.
"Se on muistutus kulutuksen kääntöpuolesta ja alati kasvavasta jätemäärästä. Jätteen määrän vähentäminen ja jätteen materiaalihyötykäyttö vähentävät hieman kaatopaikkatarvetta, mutta jätteen energiahyötykäyttö vähentäisi sitä huomattavan paljon. "
Juhlapuheen Oulun Jätehuollon juhlassa piti Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskuksen johtaja Mauno Rönkkömäki. Puheenvuoron käytti myös Liikelaitosten lautakunnan puheenjohtaja Mikko Viitanen. Juhliin osallistui kaupunginhallituksen ja -valtuuston edustajia, lautakuntien jäseniä, lähialueen asiakasyhdistyksien jäseniä, ympäristökeskuksen henkilökuntaa ja luonnonsuojelujärjestöjen jäseniä.