Subarun Tommi Mäkiseltä on MM-sarjan Akropolis-ralli vielä voittamatta, vaikka hän Kreikan kivikkoisilla teillä viihtyykin. Mäkinen arvioi toipuneensa Argentiinan ulosajosta jo sen verran hyvin, että uskoo pystyvänsä viikonvaihteessa kärkivauhtiin.
"Niskassa on vielä pieniä kipuja, mutta eivät ne mitään haittaa. Meillä on homma hyvin hanskassa. Työt on tehty, viikonvaihteessa katsotaan kuinka käy", Mäkinen myhäilee.
Nelinkertainen maailmanmestari kumoaa Suomessa julkisuudessa olleet veikkailut ennenaikaisista eläkeaikeistaan.
"Lopettamispuheet ja tiedot siitä, että olen vaihtamassa tiimiä ovat täyttä puppua. Tein Subarun kanssa kahden vuoden sopimuksen, koska kestää hetken ennen kuin pääsee sisään uuteen talliin", Mäkinen sanoo.
"Me olemme vasta nyt päässeet työskentelyssä sille tasolle kuin pitääkin, enkä todellakaan halua vaihtaa tallia tai lopettaa tähän kauteen", Mäkinen jatkaa.
Argentiinan MM-rallin jälkeen Mäkinen rentoutui veneilemällä Suomessa. Keholle jäi hyvin aikaa toipua ulosajon rajuista iskuista. Mäkinen on vetreyttänyt lihaksiaan myös säännöllisellä hieronnalla.
"Testeissä tehtiin auton voimansiirtoon pikku muutoksia. Auto on muuten säädöiltään yllättävän samanlainen kuin Argentiinassa. Se johtuu siitä, että nämä erikoiskokeet ovat paremmassa kunnossa, mitä olen koskaan nähnyt", Mäkinen sanoo.
"Ulosajosta huolimatta Argentiina jätti hyvän tunteen autosta. Olemme saaneet sitä kehitettyä vähän jokaiseen kisaan, eikä tänä vuonna pitäisi olla rengasongelmiakaan", Mäkinen arvelee.
Gardemeister luottavainen
Luottavaisia Kreikan MM-kisan suhteen ovat myös Skodan Toni Gardemeister ja kahdesti Akropoliksen voittanut Hyundain Juha Kankkunen.
"Minä olen aina viihtynyt Kreikassa, ja autokin on mennyt hyvin eteenpäin, kuten edelliset kisat osoittavat", Kankkunen sanoo.
Gardemeisterin mukaan Kreikan testeissä syntyi ajettavuudeltaan toistaiseksi paras sorarallien auto. Samalla selvisi myös, miksi tallitoveri Kenneth Erikssonin vauhti oli niin kovaa Kyproksessa.
"Meillä on kaksi turboa, ja niistä pienemmällä piti saada parempi vääntö. Testeissä selvisi, että se oli isompi, jolla Kenneth ajoi Kyproksessa", Gardemeister sanoo.
"Viikonvaihteessa on luvassa hyvä kisa Mitsubishin ja Hyundain kanssa", Gardemeister arvioi.