Ma­ke­do­nia­lai­nen poliisi haa­voit­tui Te­to­vos­sa

Makedonialainen poliisi haavoittui vakavasti torstaina laukaustenvaihdossa albaanisissien ja Makedonian hallituksen joukkojen välillä luoteisessa Tetovon kaup

Makedonialainen poliisi haavoittui vakavasti torstaina laukaustenvaihdossa albaanisissien ja Makedonian hallituksen joukkojen välillä luoteisessa Tetovon kaupungissa. Laukaustenvaihto alkoi Makedonian armeijan kasarmien lähellä Tetovossa. Ne ovat albaanisissien säännöllisen tulituksen kohteina. Laukaustenvaihto kesti 20 minuuttia.

Ammuskelu tapahtui Makedonian kansallispäivänä ja alle vuorokausi sen jälkeen, kun slaavien ja albaanien pääpuolueet olivat päässeet alustavaan sopimukseen albanian kielen asemasta.

Tulitauko on ollut periaatteessa voimassa heinäkuun 5. päivästä alkaen, mutta sitä on rikottu toistuvasti. Albaanisissit ovat taistelleet Tetovossa helmikuusta saakka.

Makedonian rauhanneuvottelujen on määrä jatkua perjantaina torstain kansallispäiväjuhlallisuuksien jälkeen.

Ilmoita asiavirheestä