Mah­tuu­ko kaksi fes­ti­vaa­lia vie­rek­käin Ka­la­joen Hiek­ka­sär­kil­le?

Kalajoella järjestettiin juhannusviikonlopun aikana kahdet festivaalit, Kalajoen Juhannus ja Midsummer Sound.

Kalajoella järjestettiin juhannusviikonlopun aikana kahdet festivaalit, Kalajoen Juhannus ja Midsummer Sound. Tapahtumien läheisyyden sanottiin aiheuttaneen festivaalikansan joukossa hämminkiä.

Onnistuiko kahden festivaalin järjestäminen vierekkäin, Kalajaoen Juhannuksen festivaalijohtaja Juha Laitala?
– Järjestäjän näkökulmasta kyllä, mutta asiakkaille jäi tapahtumista varmasti sekava tunne. Epäselvyyksiä syntyi erityisesti torstaina, kun ihmiset eivät tienneet mihin mennä, vaikka opasteita oli. Kävijämäärämme tipahti rajusti osittain sen vuoksi, että lähellä oli toinenkin festivaali.

Päätyikö ihmisiä toisen festivaalin alueelle, kuin mihin lippunsa oli ostanut?
– Olen saanut viestiä, että näin on käynyt, mutta yhtään reklamaatiota ei vielä ole tullut. Porttien välillä oli lyhimmillään 400 metriä. Ymmärrän, jos sekaannusta on tullut.

Kannattiko kahden festivaalin järjestäminen vierekkäin,  Midsummer Soundin majoitus-, fanitapaamis- ja viestintävastaava Hanna Saari?
– Tietysti olisi ollut mahtava järjestää yksin, mutta kyllä kannatti. Kaksi festivaalia mahtuu samalle alueelle, ja jopa nostaa kävijämääriä, jos ne on tarkoitettu eri kohderyhmille.

Minkälaista palautetta festivaalin järjestelypuolesta on tullut?
– Erittäin hyvää niin artisteilta kuin kävijöiltäkin. Koko viikonlopun aikana ei tullut mitään sellaista hämminkiä, mitä ei festivaaliporttien äärellä olisi voitu selvittää.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä