Oulu: Val­tio-omis­ta­ja vaatii, että Oulun len­to­yh­tey­det saadaan pa­rem­mik­si

Kadonneet: Suun­nis­tus­ki­sa sai uuden kään­teen, kun Mu­hok­sen met­säs­tä löytyi Kel­los­ta ka­don­nut nainen

Peruskoulu: Ou­lu­lais­opet­ta­ja kertoo, mikä kä­si­työn ope­tuk­ses­sa meni pieleen

Mainos: Markkinointitoimisto Kolmas Polvi etsii markkinoinnin asiantuntijaa - tutustu ja hae tästä

Tilaajille

Maas­to­pyö­räi­li­jän Sa­vu­kos­kel­la ampunut met­säs­tä­jä eh­dol­li­seen van­keu­teen ja kor­vauk­siin – oi­keu­den mukaan met­säs­tä­jä ai­heut­ti kuo­le­man tör­keäl­lä huo­li­mat­to­muu­del­la

-
Kuva: Jussi Leinonen

Vahingonlaukauksella pyöräilijän Savukosken UK-puistossa  ampunut metsästäjä on tuomittu Lapin käräjäoikeudessa yhden vuoden ja neljän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

Lapin käräjäoikeus totesi, että metsästäjä oli  törkeällä huolimattomuudellaan aiheuttanut pyöräilijän kuoleman. Hänet tuomittiin sekä törkeästä kuolemantuottamuksesta että metsästysrikoksesta.

Lisäksi tuomittu määrättiin maksamaan omaisille noin 25 000 euroa korvauksia sekä omaisten oikeudenkäyntikuluja yli 17 000 euroa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.