Neljän vuoden ajan kausina 2003-06 AC Oulun maalia vartioinut Jani Luukkonen ei jatka ensi kaudella liiga-MyPa:n leivissä. Luukkonen on parhaillaan muuttamassa perheensä kanssa Oulun seudulle Haukiputaalle.
Hän ei kuitenkaan palaa ykkösessä pelaavan AC Oulun miehistöön. Luukkosen uusi seura on kakkosessa pelaava FC OPA, jonka kanssa maalivahti allekirjoittaa sopimuksen huomenna lauantaina.
"Olen keskustellut FC OPA:n puheenjohtajan Ralf Mattsonin kanssa syksyn aikana paljon. Tiedän, että seura lähtee tosissaan uuteen kauteen aikomuksenaan varmasti parantaa viime kesän sijoitustaan (4:s). Tästä minulle löytyy oikein sopiva haaste", Luukkonen perustelee tuoretta valintaansa.
Liigaminuutteja tuli
odotettua vähemmän
Ennen Anjalankoskelle MyPa:n kanssa tekemäänsä liigasopimusta Luukkonen torjui menestyksekkäästi AC Oulun maalissa neljän kauden ajan ja ehti nousta seuran kannattajien puheissa eräänlaiseksi AC Oulu-ikoniksi. Tuona aikana AC Oulun ohjelmassa oli yhteensä 104 ykkösen ottelua, ja Luukkonen pelasi ne kaikki ensimmäisestä minuutista viimeiseen asti.
Huipennuksena oli kausi 2006, jolloin Luukkonen oli yksi joukkueensa tukipilareista sen noustua ykkösestä liigaan.
Kauden 2006 päätyttyä Luukkonen kuitenkin jätti Oulun, kun MyPa pestasi hänet liigajoukkueeseensa. Uudessa joukkueessa miehen peliaika jäi kuitenkin vähiin. Kahden vuoden aikana hän sai torjuntavastuuta ainoastaan kahdessa liigaottelussa ja muutamassa MyPa:n cup-ottelussa.
"Totta kai se oli minulle pettymys, koska odotin, että olisin saanut enemmän vastuuta kentällä. Olihan tietysti riski siirtyä joukkueeseen, jolla oli jo entuudestaan kokenut ja maan parhaimmistoon kuuluva maalivahti (Janne Korhonen)", Luukkonen kertaa.
Perhe, siviilityö ja
FC OPA etusijalle
Luukkonen sanoo palaavansa "intoa täynnä" tuttuun ympäristöön Oulun seudulle. Hänellä olisi ollut mahdollisuus jatkaa maalivahtiuraansa MyPa:ssa tai jossakin muussa etelän liigaseurassa.
"Totta kai ratkaisussa painoivat vahvasti myös perhesyyt. Tunnemme vaimoni kanssa Oulun kotiseuduksemme, vaikka kumpikaan meistä ei olekaan lähtöisin Oulusta."
Luukkonen on maalivahtiuransa ohella opiskellut Vierumäellä. Opiskelu alkaa kääntyä loppusuoralle. Ensi keväänä hän valmistuu liikuntaneuvojaksi, ja opiskelun viimeinen lähijakso loppuu tänään perjantaina.
FC OPA:n uusi maalivahti toimii myös muutamissa Oulun alueen seuroissa maalivahtikouluttajana.
"Toimin, koska tunnen myös sen työn erittäin mielekkääksi", Luukkonen toteaa.